To był wyjątkowy dzień także dla lubelskiego tenisa

Podczas, gdy w sobotę Iga Świątek w imponującym stylu wygrywała w Miami finał turnieju WTA 1000 z czterokrotną mistrzynią wielkoszlemową Japonką Naomi Osaką, kilka godzin wcześniej w Lublinie odbył się wyjątkowy mecz. Pod balonem przy Al. Zygmuntowskich wielka tenisowa gwiazda Agnieszka Radwańska, która na Florydzie zwyciężała przed 10 laty, zmierzyła się z 98-letnim Leonidem Stanisławskim z Ukrainy, najstarszym wyczynowym tenisistą na świecie, wpisanym do Księgi rekordów Guinnessa.

Pan Leonid urodził się 22 marca 1924 r. Zaczął grać w tenisa dopiero w wieku 32 lat – za namową swojego przyjaciela. Pokochał ten sport całym sercem i nie wyobrażał sobie teraz, gdy musiał uciekać z bombardowanego przez Rosjan Charkowa, zrezygnowania z regularnych treningów. 10 marca, po przyjeździe do Lublina, pierwsze kroki skierował do Lubelskiego Klubu Tenisowego. Zdradził trenerowi Markowi Oratowskiemu, że marzy zagrać z Agnieszką Radwańską. Wcześniej grał już z wieloma sławami tenisa, choćby w październiku ubiegłego roku na Majorce z Rafaelem Nadalem.

Mistrzyni zgodziła się i przyjechała w sobotę do Lublina. Z dziarskim tenisistą rozegrała cztery gemy. – W takim wieku być, w takiej formie i grać w tenisa, to naprawdę nie lada wyzwanie. To była ogromna przyjemność pogrania z panem Leonidem, który jest w tak rewelacyjnej formie. To się nie zdarza, żeby spotkać taką osobę na swojej drodze – mówiła po meczu mistrzyni dodając, że pan Leonid pokazał na korcie „absolutnie wszystko”. – Grę na punkty, serwis z góry.

Leonid Stanisławski grając z Agnieszką Radwańską spełnił jedno ze swoich marzeń. W Lublinie 98-latek, który od kilku lat niedosłyszy, znalazł też pomoc. Otrzymał od Centrum Medycznego Audiki najnowszy aparat słuchowy, który zastąpił stare urządzenie, a właściwie wzmacniacz słuchowy, który przestał działać. – Poruszyła nas historia pana Leonida. To ciężkie czasy dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Bezpłatnie wspieramy ich w leczeniu niedosłuchu. Panu Leonidowi podarowaliśmy aparaty słuchowe najnowszej generacji, które będą rehabilitować jego słuch. Dzięki nim będzie nie tylko słyszał dźwięki, ale także je rozumiał. Odpowiednie zabezpieczenia aparatów pozwolą mu także na czynne uprawianie sportu – mówi Małgorzata Lemańska, dyrektor Regionu Lubelskiego Audika Polska. BAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here