To były wyjątkowe mistrzostwa

Grzegorz Mazurek, prezesem LOZPN jest od 2008 roku

Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego to oczywiście najważniejsza impreza sezonu zimowego dla zawodników z naszego regionu. W ostatnich dwóch latach w zawodach tych wprowadziliśmy dość znaczne zmiany. Najpierw zmieniliśmy termin jej rozgrywania (wcześniej w grudniu – teraz na początku roku, w styczniu lub lutym – zmiana spowodowana była zmianami w kalendarzu Polskiego Związku Pływackiego).


W tym roku, olimpijskim, postanowiliśmy rozegrać mistrzostwa na pływalni w konfiguracji 50-metrowej (wcześniej na pływalni 25 m) i rozszerzyliśmy program o dodatkowe konkurencje 800 m st. dowolnym mężczyzn i 1500 m st. dowolnym kobiet, w związku z tym, że weszły one do programu igrzysk olimpijskich.

Tegoroczne mistrzostwa były więc wyjątkowe, bo dawały szansę sprawdzenia swojej formy u progu sezonu naszym potencjalnym olimpijczykom. Z takiej możliwości skorzystało przynajmniej dwoje naszych najlepszych zawodników – Laura Bernat i Jan Świtkowski. I trzeba przyznać, że ich forma jest bardzo obiecująca na tę chwilę. Wydaje się, że powrót Jana Świtkowskiego do mistrzowskiej formy jest na jak najlepszej drodze, a Laura już od przeszło roku zadziwia swoimi wynikami. Teraz, ustanawiając rekordy Polski juniorek 15 i 16 lat, zbliżyła się do minimum olimpijskiego o „długość dłoni”. Oczywiście liczymy, że jeszcze inni zawodnicy powalczą o minima olimpijskie – mamy dużo młodych zawodników, którzy pewnie marzą o niespodziance. Są też ci, którzy inaczej przygotowują się do uzyskania kwalifikacji: Konrad Czerniak, Marcin Stolarski, Jan Hołub czy Paula Żukowska.

Wracając do mistrzostw województwa, patrząc na klasyfikację medalową, widzimy, jaką potęgą jest AZS UMCS Lublin – nie tylko w województwie zresztą. Pozostałe kluby szkolą przede wszystkim młodzików i juniorów i tutaj osiągają ci najlepsi bardzo dobre wyniki w skali kraju. Teraz zajmują czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach, ale już w lecie zdobywać będą medale we wszystkich juniorskich kategoriach wiekowych. Także ilość startujących w zawodach (ok. 320 zawodników) pokazuje dobrą pozycję naszego województwa w polskim pływaniu.

Wszystko to, o czy powiedziałem wcześniej, możliwe jest dzięki temu, że udało się spełnić marzenia całego środowiska pływackiego na Lubelszczyźnie – mamy Aqua Lublin, na którym mogą trenować najlepsi zawodnicy i mogą odbywać się zawody ogólnopolskie i wojewódzkie oraz działa pływacka Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lublinie.

Już niebawem spełni się jeszcze jedno moje marzenie – w dniach 20-24 maja w Lublinie odbędą się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów w pływaniu, które będą najważniejszą kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Tokio … jeśli wszystko się uda, to jesienią z podniesionym czołem będę mógł zakończyć swoją trwającą od 2008 roku misję jako prezesa LOZP i przekazać pałeczkę innym.