To jedyne tam miejsce zabaw

Jest szansa, że w wąwozie na Rurach znowu zacznie funkcjonować zlikwidowany rok temu plac zabaw dla dzieci. Miasto ogłosiło 10 lipca przetarg na wykonanie zupełnie nowych urządzeń.


Elementy wyposażenia placu znajdującego się w wąwozie w pobliżu SP nr 38 zostały zdemontowane w czerwcu ubiegłego roku po interwencji straży miejskiej. Jak tłumaczyli urzędnicy, urządzenia na skutek dewastacji nie nadawały się do użytku i zagrażały bezpieczeństwu dzieci. Skala zniszczeń była na tyle duża, że koszty naprawy przekraczały koszt zakupu nowych urządzeń.

Niestety, minął ponad rok i wyposażenie placu nie wróciło na swoje miejsce, choć wspomniany plac zabaw był niemal jedynym miejscem do zabawy w wąwozie. Upomniała się o nie szybko rada dzielnicy Rury, ponieważ ufundowane zostało z jej rezerwy celowej. Zadeklarowała też konkretną sumę – 6 tysięcy złotych – na naprawę zniszczonych elementów wyposażenia, jednak miasto nie skorzystało z tej propozycji.

Rada dzielnicy Rury nie zaprzestała starań o ponowne urządzenie placu zabaw w wąwozie. Dzięki jej intensywnym działaniom Wydział Inwestycji i Remontów UM zlecił przygotowanie jego nowego projektu. Znajdą się na nim nowoczesne urządzenia dla dzieci wykonane z metalu (poprzednie były częściowo drewniane). Zaplanowano postawienie m.in. dwóch bujaków sprężynowych w kształcie konika i liska, niewielkiej karuzeli, huśtawki, urządzeń do wspinania i dużego zestawu do zabaw ze zjeżdżalnią.

Na placu znajdzie się również rehabilitacyjna ławeczka dla seniorów z rowerkiem do ćwiczeń i zestaw równoważni do podciągania się (street workout place). Przewidziano także dwie ławki z oparciami i kosze na śmieci. Część nawierzchni będzie z piasku, a część pozostanie trawiasta. Nowe miejsce zabaw ma być ogrodzone, ale nie zostanie na nim zainstalowany monitoring.

– Wnioskowaliśmy, żeby na nowym placu zabaw znalazły się urządzenia dla wszystkich, zarówno dla najmłodszych, jak i dla seniorów – podkreśla Michał Zacz, przewodniczący zarządu dzielnicy Rury. Najważniejsze jednak jest to, że na wiosek rady dzielnicy zmieni się lokalizacja placu, który nie powróci na dawne miejsce, ale zostanie urządzony bliżej dna wąwozu, w pobliżu przecinającej go głównej alejki. Jeśli zostanie wyłoniony wykonawca, to na budowę i montaż urządzeń na nowym placu zabaw będzie miał cztery miesiące od daty zawarcia umowy. Na oferty wykonawców ratusz czeka do czwartku, 25 lipca.

Emilia Kalwińska