To nie był primaaprilisowy żart

Kadr z filmu „Mistrz w Lublinie”, o historycznym, pierwszym występie w Motorze Duńczyka Hansa Nielsena. Autorami dokumentu byli redaktorzy Michał Bunio i Krzysztof Komorski (na zdjęciu z prawej). Za realizację TV odpowiadał Bartek Wieczorek, a zdjęcia nakręcił Szczepan Adamiuk. 28-minutowy film można obejrzeć na stronie internetowej TVP Sport

Choć wielu kibiców tak myślało. 1 kwietnia, dokładnie przed 40-laty, w 1990 roku Hans Nielsen, ówczesny mistrz świata, zadebiutował w polskiej lidze żużlowej, w zespole Motoru.


Lubelska drużyna, beniaminek rozgrywek, podejmował na torze przy Al. Zygmuntowskich ROW Rybnik. Spotkanie, które oglądało 25 tysięcy kibiców zakończyło się zwycięstwem „Koziołków” 50:40. Hans Nielsen zdobył w meczu 14 punktów w pięciu startach. Duńczyk bił o głowę rywali, ale w jednym wyścigu musiał niespodziewanie uznać wyższość Eugeniusza Skupienia. Mistrz świata przegrał start i choć później walczył jak lew, nie zdołał na twardej nawierzchni wyprzedzić rybniczanina.

„Profesor z Oxfordu” w Lublinie spędził ostatecznie aż cztery sezony. W 1991 roku poprowadził nasz zespół do historycznego srebrnego medalu mistrzostw kraju!