To tutaj spędziłam dzieciństwo…

To będzie wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym mieście – powiedziała Beata Kozidrak o koncercie z okazji 40-lecia zespołu „Bajm”. 31 sierpnia słynna wokalistka wystąpi wraz z zespołem na placu Zamkowym.


Wydarzenie odbędzie się w ramach lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności. O szczegółach Kozidrak powiedziała na konferencji prasowej, którą zorganizowano przed kamienicą na Grodzkiej 36. To właśnie tam wokalistka spędziła pierwsze lata swojego życia.

Podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyli jej były mąż i jednocześnie menedżer „Bajmu” – Andrzej Pietras, a także prezydent Krzysztof Żuk. – 40-lecie zespołu to wspaniała okazja, by się spotkać i wspólnie świętować. Swoją obecnością będziemy mogli zamanifestować naszą wdzięczność za piękne piosenki i emocje, których „Bajm” nam dostarczył – powiedział prezydent.

Beata Kozidrak zapewniała, że to będzie „wyjątkowy koncert w wyjątkowym mieście”. – Szczególne miejsce w moim sercu zajmuje właśnie Stare Miasto. Odżywają dawne wspomnienia. Tutaj spędziłam dzieciństwo, a potem, gdy uczyłam się w liceum (III LO im. Unii Lubelskiej – przyp. aut.), Andrzej zachodził pod budynek szkoły i zapraszał mnie na lody do „Czarciej Łapy” – opowiadała piosenkarka, która od kilku lat mieszka w Warszawie.

Kozidrak wspominała też początki „Bajmu” i legendarny występ na Festiwalu w Opolu w 1978 roku. To właśnie wtedy piosenka „Piechotą do lata” podbiła serca publiczności. – Miałam wrażenie, że to się nie dzieje naprawdę. Nasz sukces był zasługą wyjątkowych ludzi, którzy u nas występowali. Jednym z nich był mój brat Jarek, który za kilka tygodni miał z nami wystąpić (Jarosław Kozidrak zmarł w czerwcu tego roku – przyp. aut.) – dodała piosenkarka.

31 sierpnia widzowie znowu usłyszą największe przeboje „Bajmu”. Kilkugodzinny, darmowy koncert, będzie mogło zobaczyć nawet 40 tysięcy osób. Tyle, zdaniem ratusza, może pomieścić plac Zamkowy. – Liczę na to, że przyjdą całe rodziny. Zapewnimy dodatkowe autobusy – powiedział prezydent Żuk.

Beata Kozidrak zdradziła, że na placu stanie „wyjątkowa scena, która zapewni jej bliski kontakt”. – Chcę, aby to była niespodzianka, dlatego nie powiem o szczegółach. Nie mogę się już doczekać tego dnia – przyznała piosenkarka.

Grzegorz Rekiel

Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe, obchodzone w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Upamiętnia zryw Polaków z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Lublin odegrał w tych wydarzeniach ważną rolę – to właśnie strajki na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r. zapoczątkowały „lawinę solidarności”.

Program obchodów w Lublinie 31 sierpnia 2018 r.:

• Godz. 17:30 – uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka
• godz. 18:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Królewska 9
• godz. 19:00 – uroczysta msza św. w archikatedrze lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym
• godz. 20 – jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia zespołu BAJM, plac Zamkowy