Tobie, Warszawo

O godzinie 17 kilkunastu chłopców ustawiło się na środku boiska w kształt litery V, symbol zwycięstwa, w ciszy i spokoju. Chwilę później rozegrali mecz. – Tak młodzi piłkarze na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 52 na lubelskim Felinie 1 sierpnia uczcili 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Kolejny turniej, rozgrywany przy okazji ważnych wydarzeń z historii Polski dla dzieci i młodzieży, zorganizowało Ognisko TKKF Omega. – Od wielu lat staram się młodym ludziom w taki sposób przypominać najważniejsze chwile z historii naszej ojczyzny. Co roku gramy między innymi z okazji Święta Konstytucji 3-go maja, 11 Listopada, Lubelskiego Lipca i powstania NSZZ Solidarność. Teraz, 1 sierpnia o godzinie 17, kiedy wyły syreny w całej Polsce, wspominaliśmy wydarzenia sprzed 72. laty, wielkich bohaterów Warszawy, którzy stanęli do walki o honor i ojczyznę, zakładali, że kilka dni wystarczy na osiągnięcie zakładanych celów. Wierzyli, że ten kawałek wolnej ojczyzny pozwoli im zachować swoją tożsamość. Liczyli na pomoc Wojska Polskiego, którego oddziały czekały na drugim brzegu Wisły. Pomoc nie nadeszła i po 63 dniach heroicznego boju musieli zapomnieć na długie lata o wolnej ojczyźnie. W tym heroicznym boju zginęło około 18 tysięcy powstańców, zginęło około 180 tysięcy mieszkańców Warszawy, 25 tysięcy zostało rannych, a 500 tysięcy musiało opuścić stolicę, która prawie całkowicie została spalona i zniszczona. Tu, na Felinie, z dala od wielkiej polityki, spontanicznie i szczerze, bez zakłamania, grając w piłkę tak po piłkarsku, oddaliśmy tym ludziom hołd i wielki szacunek – mówi Zbigniew Furman, prezes Ogniska Omega.

W meczu zagrały Omega i FC Felin. Ci pierwsi wygrali 12:7.
Bramki zdobyli: Bartosz Marczak (4), Adrian Głowacki (3), Oskar Hyćko (3), Bartosz Grabowiec, Andrzej Marczak dla Omegi oraz Sławomir Osmólski (3), Konrad Bałanda (2), Tomasz Kupajczyk i Dawid Zelant dla FC Felin.
Wszyscy zawodnicy i kibice uczestniczący w poniedziałkowym meczu otrzymali pamiątkowe dyplomy od Ogniska TKKF Omega, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Katarzyny Urban, szefowej Hurtowni Sportowej Olimp Trofea.
BAS