Toksyczny Apap

(29 marca) Po godzinie 16 karetka na sygnale mknęła do 14-latka, który połknął 50 tabletek Apapu. Najprawdopodobniej wyglądało to tak, że nieświadomy konsekwencji chłopak zażył leki pod nieobecność dorosłych (podobno przed południem). Gdy rodzice przyszli do domu i zobaczyli, w jakim stanie jest syn, wezwali pogotowie.


Przyjmując jednorazowo tak dużą dawkę leku na bazie Paracetamolu, nastolatek poważnie uszkodził sobie wątrobę. Czas odgrywał tu istotną rolę, dlatego konieczne było wezwanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec przetransportował pacjenta do lubelskiego szpitala.

Miej świadomość!

– Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że ten dostępny bez recepty lek może wyrządzić nieodwracalne szkody w organizmie, jeśli przekroczymy dopuszczalną dawkę – chełmscy medycy apelują do wszystkich o czytanie ulotek i stosowanie się do zaleceń przy przyjmowaniu leków.

Paracetamol, który występuje również jako składnik leków złożonych jak Apap, Coldrex czy Gripex, jest metabolizowany w wątrobie. Gdy dawka jest za duża, może dojść do uszkodzenia wątroby i innych organów. Za dawkę toksyczną dla osoby dorosłej uznaje się 6 g leku przyjętego jednorazowo. (pc)

1 KOMENTARZ

  1. Szanowny autorze notatki, nie znam tej konkretnej sprawy, ale zwykle 14-latek zażywający 50 tabletek APAP-u (ponad 4-krotna dawka śmiertelna) nie robi tego dlatego, bo bardzo bolała go głowa i że był „nieświadomy konsekwencji”. Wskazane byłoby minimum pomyślunku i dziennikarskiego dociekliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here