Tony śmieci na gminnej działce

Tony wszelkiego rodzaju śmieci wypełniają dwa wielkie doły wykopane na działce należącej do gminy Włodawa w Orchówku. Obok nich piętrzy się hałda pniaków, korzeni i innych odpadów organicznych. Nikt nie wie, kto przywozi tu tyle odpadów. – Musimy się tym w końcu zająć – przyznaje Mariusz Kowalewski, prezes GZK we Włodawie.

Śmieci to w ostatnim czasie główny problem wójta gminy Włodawa, Tadeusza Sawickiego i podległych mu pracowników. O ile sytuacja w Okunince została już opanowana, o tyle wciąż odpady zalegają na Glinkach i w Orchówku, gdzie powstało potężne dzikie wysypisko wszelkiego rodzaju odpadów – od trawy, poprzez meble, stare opony, po części samochodowe. Składowisko znajduje się na tzw. kamczatce, czyli we wschodniej, fabrycznej części Orchówka, tuż za stacją kolejową. Na gminnej działce ktoś dużą koparką wykopał dwa głębokie rowy, które teraz zostały niemal zupełnie wypełnione odpadami, z których niektóre mogą być niebezpieczne dla środowiska.

Na placu widać plamy jakiejś gęstej, oleistej, być może bitumicznej substancji. Nieco dalej, pod małym zagajnikiem piętrzy się hałda złożona z pniaków, gałęzi i koszonej trawy. Co ciekawe, nikt nie wie, kto zorganizował nielegalne wysypisko, ani po co, bo w gminie Włodawa nie ma żadnych ograniczeń przy oddawaniu odpadów. – Od jakiegoś czasu próbujemy ustalić, kto wywozi te śmieci, ale na razie się to nie udało – mówi Mariusz Kowalewski, prezes Gminnego Zakładu Komunalnego we Włodawie. – Wygląda na to, że musimy się tym niezwłocznie zająć. Ogrodzimy też ten teren, by nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości dodaje.

O dzikim wysypisku w Orchówku dowiedzieliśmy się od mieszkańców tej miejscowości. Powiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który zapowiedział działania w tej sprawie. (bm)