Trendy komunijne

Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej w domu to już przeżytek. Teraz modne jest organizowanie takich imprez w restauracjach i w domach weselnych w Chełmie i okolicy. Właściciele lokali zacierają ręce a niektórzy rezerwacji dokonują już na 2020 rok.

Przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej w domach do niedawna były normą. Pożyczało się krzesła, stoły, ławy, talerze i sztućce, aby ugościć wszystkich, których się zaprosiło. Przygotowania były zbiorowe. Aby zdążyć na czas ze sprzątaniem, gotowaniem i pieczeniem angażowało się babcie, ciocie, sąsiadki. Ostatnio jednak coraz więcej rodziców woli zrezygnować z tej całej krzątaniny i wybrać inną, wygodniejszą opcję. Od dwóch lat restauracje w Chełmie i okolicy przeżywają oblężenie w niedziele w maju. W większości lokali gastronomicznych urządzanych jest po kilka przyjęć komunijnych jednocześnie. Od jakiegoś czasu katecheci podają uczniom i ich rodzicach terminy Pierwszej Komunii Świętej rok czy dwa wcześniej. To dlatego, że w niektórych restauracjach czy domach weselnych rezerwacji na przyjęcia komunijne przyjmuje się już na 2020 r. Tak jest na przykład w Ranczu Budrysa w Strupinie Dużym. Ludzie chętnie urządzają tu przyjęcia z okazji komunii świętej, bo dzieci mogą liczyć na atrakcje w plenerze takie jak rowery wodne, dmuchany zamek, trampoliny, fikoland. Przyjęcia organizowane są w dwukondygnacyjnym namiocie z zapleczem sanitarnym. Był wykonywany na specjalne zamówienie i – jak zapewniają przedstawiciele Rancza – to jedyny taki namiot w Polsce.

– To prawda ostatnie półtora roku, dwa lata to rewolucja jeśli chodzi o ilość przyjęć z okazji Pierwszej Komunii Świętej, wcześniej nie było to na tak dużą skalę – mówi Dominika Woźniak-Charczuk z Rancza Budrysa. – Jeśli chodzi o maj i komunie to rezerwacji dokonujemy na 2020 rok.

Podobnie jeśli chodzi o wolne terminy jest w Domu Weselnym „Diana”, także chętnie wybieranym przez rodziców na przyjęcia z okazji komunii dziecka.

– Są jeszcze ostatnie wolne terminy na 2020 rok – mówi Bożena Wdowiuk, przedstawiciel Domu Weselnego „Diana”.

Rezerwacji na przyjęcie komunijne na maj przyszłego roku można dokonać jeszcze w „Leśnym Zaciszu” w Janowie. To urokliwe miejsce, gdzie również można liczyć m.in. na animacje dla dzieci.

– Najczęściej przyjęcia z okazji komunii organizowane są dla dwudziestu pięciu – trzydziestu pięciu gości – mówi Wiesława Jarzyna, właścicielka „Leśnego Zacisza”. – Zdarzyło się, że było pięćdziesięciu gości, ale w tym przypadku chodziło o dzieci komunijne z jednej rodziny i goście byli w większości wspólni. Tak naprawdę przyjęcia z okazji komunii to temat świeży, obecny u nas od dwóch, góra trzech lat. Rzeczywiście wygodniej jest zorganizować przyjęcie na kilkadziesiąt osób w lokalu niż w domu. (mo)