Trójwymiarowo przeciw zaćmie

Najnowszą aparaturę pozwalającą na operację usunięcia zaćmy w widzeniu 3D testują specjaliści z Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To nie rewolucja, bo nasi medycy mają już spore doświadczenie w takich zabiegach, ale kolejny krok naprzód, pozwalający stale doskonalić stosowane metody przy użyciu coraz precyzyjniejszych urządzeń – tłumaczą lekarze prowadzeni przez kierownika Kliniki, prof. dr. hab. Roberta Rejdaka.


Zestaw urządzeń systemu Ngenuity with Data Fusion ver.1.3 firmy Alcon daje wyższą precyzję, pozwala na monitorowanie operacji w większej rozdzielczości, a zarazem gwarantuje tak ważny w obecnych czasach dystans społeczny. Sam prof. Rejdak to pionier rozwiązań 3D, które doskonalił m.in uczestnicząc w pracach Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano, gdzie budował sieć kontaktów i szkolił nowe kadry, co dziś owocuje znakomitymi relacjami międzynarodowymi kierowanej przez profesora placówki.

Jak rozładować koronawirusowe kolejki?

Chodzi jednak nie tylko o innowacyjność. W trosce o pacjenta Klinika podjęła także działania natury organizacyjnej, wprowadzając dwuzmianowość świadczeń, co powinno pomóc w rozładowaniu kolejek dodatkowo spiętrzonych w okresie lockdownu, a także w skutek lęku samych chorych, którzy przez ostatnie miesiące starali się omijać szpitale – albo nie byli do nich przyjmowani, co razem znacznie zwiększyło liczbę trudnych, nadmiernie zaawansowanych przypadków. Teraz, być może także przy użyciu nowego sprzętu, ale przede wszystkimi ofiarności lekarzy, pielęgniarek i całego personelu – nawet cierpiący na zaćmę zobaczą w końcu… światełku w tunelu.

Potrzeba tylko – bagatela – 350 tysięcy złotych, by testowany obecnie sprzęt znalazł się na stałe na wyposażeniu Kliniki. Trwają w tej sprawie rozmowy z władzami uczelni oraz administracją rządową i samorządową.

TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here