Trolejbusy już kursują, autobusy nadjeżdżają

Nowe trolejbusy już wożą pasażerów

W ubiegłą środę rano na ulice Lublina wyjechały kolejne nowe, przegubowe trolejbusy marki Solaris Trollino 18M. Będą obsługiwały linie nr 150, 151, 153, 156 i 160. A już za miesiąc do miasta powinny dotrzeć pierwszych pięć z 32 autobusów elektrycznych. Zakupy są dofinansowane ze środków unijnych.

Lublin był pierwszym polskim miastem, które postawiło na fabrycznie nowe i niskopodłogowe trolejbusy przegubowe. W 2014 roku miasto kupiło dwanaście Solarisów Trollino 18. Natomiast w 2018 na lubelskich ulicach pojawiło się 15 sztuk Ursusów CS18LFT. W styczniu tego roku dostarczono pięć trolejbusów, a w kwietniu kolejne dziesięć fabrycznie nowych, 18-metrowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych pojazdów, które w ubiegłą środę zostały oddane do użytku pasażerów korzystających z linii 150, 151, 153, 156 i 160.

Trolejbusy są wyposażone w baterie trakcyjne, które pozwolą im pokonywać odcinki tras bez trakcji trolejbusowej na dystansie do 14 km. Ponadto pojazdy posiadają monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów, akceptujące wyłącznie płatności zbliżeniowe. Przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (poręcze w kontrastowym kolorze i przyciski z oznaczeniem w alfabecie Braille’a) i posiadają system do zliczania pasażerów.

– Nowe trolejbusy są niskopodłogowe na całej długości, zabierają 120 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących – mówi Rafał Tarnawski z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Pojazdy zostały wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów, w tym ładowarki USB i rozbudowaną elektroniczną informację pasażerską – na przykład kolejne przystanki na trasie prezentowane są na wewnętrznych monitorach. Mają też zdolność do rekuperacji, czyli oddawania nadmiaru energii podczas zjazdów z wzniesień i hamowania. Energia oddawana jest do sieci trakcyjnej lub wykorzystywana do ładowania baterii – dodaje.

W przyszłym miesiącu do Lublina powinno dotrzeć 5 z 32 zamówionych przez miasto nowych autobusów elektrycznych. Kolejnych 22 przyjedzie jesienią, a 5 ostatnich w kwietniu przyszłego roku. Ich dostawcą też będzie firma Solaris Bus&Coach, a zakup zostanie dofinansowany ze środków UE.

Pojazdy będą wyposażone w zamontowane na dachu baterie ładowane w trakcie dnia przez słońce, a w nocy doładowywane poprzez złącze plug-in na terenie zajezdni. Ładowarki do szybkiego ładowania zamontowane zostaną również na przystankach na pętli Choiny i na węzłach przesiadkowych przy ulicy: Żeglarskiej, Wróblej, Zbożowej i Franczaka „Lalka”, a w przyszłości także w okolicy Dworca Metropolitalnego. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here