Trzeba dołożyć

Wysokość najniższej oferty znacznie przewyższyła kwotę, jaką gmina zamierzała przeznaczyć na modernizację dróg. Wszystko przez drastyczny wzrost cen materiałów i usług budowlanych.

Na ten rok zaplanowana została modernizacja dróg powiatowych na terenie gminy Białopole. Według założeń udział gminy w inwestycji powiatu chełmskiego, dofinansowywanej z Polskiego Ładu, to 30 proc. Szacowano, że po stronie Białopola będzie to koszt około 500 tys zł i tyle gmina zabezpieczyła w swoim budżecie. Okazało się jednak, że najniższa złożona w postępowaniu oferta opiewa na ponad 9,5 mln zł. A to znacznie więcej niż przewidywał zleceniodawca.

– Ceny poszły w górę – skwitował na ostatnim posiedzeniu rady wójt Henryk Maruszewski.

Choć bez entuzjazmu radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zwiększenia udziału gminy z 500 tys. do ponad 1,36 mln zł. Co podkreślił wójt, bez tego ciężko by było zmodernizować drogi, którymi głównie przecież jeżdżą mieszkańcy gminy, a nie starosta.

W ramach zadania przebudowane mają zostać odcinki: Białopole – Grobelki, Strzelce-Kolonia – Horeszkowice, Raciborowice-Kolonia do granicy z pow. hrubieszowskim, Kurmanów – Buśno – Busieniec.

Radni poparli też zmiany w wysokości ekwiwalentu dla strażaków-ochotników. Zgodnie z przyjętymi nowymi stawkami będą oni dostawać więcej za udział w ćwiczeniach i zawodach pożarniczych – 20 zł/godz., a nie jak dotąd 7 zł/godz.

Do października w centrum Białopola stanie z kolei maszt z flagą, na który gmina otrzymała 8 tys. zł dotacji w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here