Trzech Króli w Krasnymstawie

Orszak Trzech Króli jest tradycyjnym wydarzeniem obejmującym swoim zasięgiem teren całej Polski. W tym roku pochody wyruszyły ulicami miast już po raz dziesiąty.

W okrągłym jubileuszu miał swój udział również Krasnystaw, w którym korowód zorganizowano przy współpracy kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, urzędu miasta oraz Krasnostawskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury.
Wydarzenie miało miejsce 6 stycznia. Na początku w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej najmłodsi mieszkańcy Krasnegostawu wystawili jasełka, po nich odbyła się uroczysta msza święta. Miejski pochód wyruszył spod kościoła o 13.15 i zakończył się na Rynku, gdzie miał miejsce symboliczny Hołd dla Dzieciątka Jezus. Zwieńczeniem wydarzenia był występ artystów z KDK, którzy wystawili sztukę pt. „Herody”. Uczestnicy orszaku przebrani byli w tradycyjne, jasełkowe stroje, m.in. symboliczne korony i peleryny. W święcie wzięli udział m.in. poseł Teresa Hałas, burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz oraz radny powiatowy Mirosław Księżuk. (kg, fot. Justyna Grygiel i UM Krasnystaw)

… i w Gorzkowie

Już piąty rok z rzędu w Gorzkowie 6 stycznia uformował się orszak Trzech Króli. Święto odbyło się z inicjatywy ks. proboszcza Krzysztofa Adamowskiego, ks. wikariusza Marcina Smalca oraz Centrum Społeczno-Kulturalnego w Gorzkowie.

Orszak Trzech Króli uformował się na placu przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Gorzkowie. Nad bezpieczeństwem świętujących czuwały radiowozy policji z Krasnegostawu. Orszak poprowadziła Dominika Młynarczyk z Czystej Dębiny na swoim pięknym rasowym koniu „Hurysa”, niosący gwiazdę Radosław Konofał z Borowa oraz dzieci: w roli Maryi – Zuzanna Zegar, w roli Józefa – Oskar Konofał. – Za nimi znajdowali się Trzej Królowie: Marek Chudziak z Chorupnika, Marian Szewczak z Bobrowego oraz Artur Krzyżanowski z Borowa – relacjonuje kierownik CSK Barbara Lachowska. Orszakowi towarzyszyły koniki – kucyki Oliwii Stępień i Radosława Parki z Chorupnika. Za nimi maszerowała gromada dzieci w barwnych strojach i koronach. Orszakowi towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu Wokalnego Zespołu Żeńskiego z Centrum Kultury i Chóru Kościelnego, przy akompaniamencie muzycznym Dariusza Polichy. – Wśród maszerujących byli: księża parafii, wójt gminy Marek Kasprzak, nauczyciele, przedstawiciele myśliwych, emerytów, pracownicy gminy, przedsiębiorcy, rolnicy, mieszkańcy gminy i przyjezdni goście – dodaje. Orszak podążył do kościoła parafialnego gdzie odbyła się uroczysta msza święta odprawiona przez ks. wikariusza Marcina Smalca i ks. proboszcza Krzysztofa Adamowskiego. (k)