Trzecia fala za nami

Poprawiających się statystyk covidowych nie zepsuł ani majowy weekend, ani wprowadzane od początku miesiąca poluzowania. Średnia liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ubiegłym tygodniu spadła poniżej 2 tys. dziennie. Szpitale wracają do normalnej pracy, bo pacjentów covidowych pod koniec ubiegłego tygodnia było już tylko niespełna 8 tysięcy, z czego 1138 korzystało z respiratorów. W końcu zauważalnie, bo poniżej 200 dziennie, zmalała również liczba zgonów.


Czy będzie czwarta fala pandemii? Specjaliści są przekonani, że tak i jako prawdopodobny termin podają jesień (choć nie brakuje głosów, że może pojawić się jeszcze przed wakacjami) tyle, że tym razem jej skala powinna być znacznie mniejsza niż ta, która właśnie wygasa i w dużej mierze zależna od poziomu zaszczepienia naszej populacji. Te póki co idą pełną parą, ale rejestracja nowych osób wyraźnie wyhamowała.

Śladowe, póki co, jest zainteresowanie szczepieniami wśród 16 i 17-latków, którzy mogą rejestrować się od ubiegłego tygodnia. Rząd chce więc poszerzyć grupę uprawnionych do szczepień o 12-15 latków, pod warunkiem, że Europejska Agencja Leków dopuści szczepionki przeciw Covid-19 dla tej grupy wiekowej.

Jak dotąd na szczepienia zarejestrowało się – jak poinformował w ubiegły czwartek minister Michał Dworczyk – ok. 48% pełnoletnich Polaków. To wciąż o wiele za mało, by osiągnąć zbiorową odporność, o której można mówić przy zaszczepieniu się powyżej 70% populacji.

Będą „paszporty covidowe”

– Od 1 lipca we wszystkich krajach UE mają być dostępne „paszporty covidowe”. Certyfikaty będą mieć postać kodu QR, który będzie można pobrać na urządzenia mobilne lub wydrukować – poinformowała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska. – Dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowym na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze.

Za wydawanie zaświadczeń odpowiadać mają organy krajowe – np. szpitale, placówki wykonujące testy, czy centra szczepień. Taka placówka, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawi w formie cyfrowej zaświadczenie np. zaszczepienia i wyśle je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówki. Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne. Certyfikat będzie umożliwiał swobodne podróżowanie po krajach UE. Kto będzie wystawiał certyfikaty w Polsce jeszcze nie wiadomo. RD, ZM

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 865 622 (o 11 543), zgonów do 72 940 (o 1 263), wyleczonych do 2 624 724 (o 23,75 tys.), a wykonanych szczepień do 17 866 586 (o 2 090 556). W woj. lubelskim przybyło 638 zakażonych (od początku 125 813), a 53 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 334). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 1 515, w W. Brytanii – 2 523, Niemczech – 6 419, Włoszech – 4 714, Francji – 19 050. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 166,74 mln. Ponad 3,45 mln osób z Covid-19 zmarło, a 103,16 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 23 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here