Trzej Królowie z orszakiem przeszli przez Krasnystaw

Orszak Trzech Króli organizowany jest w Polsce od jedenastu lat, ale Krasnystaw uczestniczy w imprezie od lat siedmiu. Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia byli: krasnostawskie parafie, poseł Teresa Hałas, starosta powiatu krasnostawskiego Andrzej Leńczuk, burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, Stowarzyszenie Gloria Vitae, Krasnostawski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie oraz Zakład Przemysłu Odzieżowego Cora-Tex, który uszył stroje dla uczestników pochodu.

Orszak rozpoczął się 6 stycznia o godz. 12.00 mszą świętą odprawioną we wszystkich krasnostawskich parafiach. Ciekawie było np. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie dzieci z klasy III SP nr 1 zaprezentowały przedstawienie o Narodzeniu Pańskim. Pochód wyruszył z trzech krasnostawskich świątyń o godzinie 13.00. Na czele, tuż za gwiazdą betlejemską i młodzieżą niosącą orszakowe flagi, na bryczce jechała święta rodzina.

Podążali za nią trzej królowie, którzy reprezentowali każdą z krasnostawskich parafii. Barwny korowód, prowadzony przez pierwszego króla, wyruszył spod kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, następny król dołączył przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, a ostatni, z kościoła pw. Franciszka Ksawerego, włączył się do marszu obok Krasnostawskiego Domu Kultury. Pochód przeszedł ulicami: Okrzei, Oleszczyńskiego oraz Piłsudskiego na Rynek, gdzie rozstawiono scenę i odegrano jasełka.

Na koniec wystąpili artyści z KDK, którzy zaprezentowali tzw. „szczodraki”, a mieszkańcom rozdano ciepłe posiłki przygotowane przez miasto Krasnystaw. (k)

Nasza Czytelniczka dzieli się refleksjami na temat Orszaku Trzech Króli:

Piękne i wspólne widowisko w Krasnymstawie

W niedzielę 6 stycznia (w dniu Objawienia Pańskiego) w wielu miastach w kraju ulicami przeszły Orszaki Trzech Króli, które uświetniły w ten sposób dwutygodniowy okres bożenarodzeniowy. Piękna tradycja zrzesza mieszkańców poszczególnych miejscowości i ukazuje jedność. Również w Krasnymstawie obecny orszak był jak nigdy uroczysty, gdyż połączyły swe siły trzy parafie i z każdej po sumie wyruszył poszczególny król. Pierwszy – z kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, drugi – ze świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej, a ostatni z najstarszej – pw. św. Franciszka Ksawerego, który dołączył z grupą przebierańców obok Krasnostawskiego Domu Kultury. Nie zabrakło również św. Rodziny, która dotarła bryczką zaprzężoną w dwa urocze siwki wraz z orszakiem do parku w centrum Krasnegostawu, gdzie odbyło się uroczyste widowisko. Na scenie zaprezentowano piękną inscenizację w wykonaniu osób dorosłych i młodzieży, a cały występ uświetniła Maryja, która uroczo zaśpiewała pieść o wzajemnej miłości, po czym wszyscy zgromadzeni wymienili się wzajemnymi uściskami. Wśród organizatorów nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz w osobach burmistrza Krasnegostawu pana Roberta Kościuka, starosty – pana Andrzeja Leńczuka oraz poseł na sejm pani Teresy Hałas, którzy zadbali również o słodki poczęstunek i gorące danie. W roku bieżącym 1 marca przypada 625 rocznica nadania praw miejskich grodowi królewskiemu z rąk Władysława Jagiełły, na uczczenie, której wszystkich mieszkańców zaprosił włodarz Krasnegostawu.

Irena Kulik