Tu nikt nie jest inny

Bożenna Kowalik, dyrektor Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 26, pracująca w placówce już od 44 lat, prezentuje okolicznościową kartkę i znaczki pocztowe, które dzieci i młodzież stworzyły pod kierownictwem nauczycielek Moniki Paplińskiej oraz Moniki Szych na jubileusz 100-lecia szkoły

Specjalna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Janusza Korczaka przy ul. Bronowickiej w Lublinie obchodzi w tym roku swoje 100-lecie. To jedyna placówka w Kozim Grodzie, w której uczą się dzieci i młodzież, dotknięte autyzmem, i w której mogą znaleźć pomoc, zrozumienie i wielkie serce 160 wychowawców na czele z dyrektor Bożenną Kowalik, pracującą w szkole już blisko 45 lat!


Jubileuszowi 100-lecia SPS nr 26 towarzyszy hasło „Szkoła wpisana w Lublin” i chyba trafniej nie można było określić losów tej placówki na przestrzeni ostatniego wieku. Początki pierwszej w Lublinie i województwie szkoły specjalnej sięgają roku 1920.

W tym okresie jest jeden nauczyciel Maria Skrodzka i jedna klasa licząca 18 uczniów o bardzo zróżnicowanym poziomie umysłowym i różnym wieku przy Szkole Powszechnej nr 8. Dwa lata później szkoła liczyła już 32 uczniów w dwu klasach i dwie nauczycielki – M. Skrodzka i T. Fałek i została przeniesiona do budynku Szkoły Powszechnej nr 7. W 1925 szkoła mieściła się w trzyizbowym lokalu przy ul. 3 Maja 9, a rok później w nowym, nieco większym przy ul. Niecałej 6. Kronika szkoły podaje, że w roku szkolnym 1930/31 w 9 oddziałach pod okiem czterech nauczycieli uczyło się już 158 podopiecznych, a kierownikiem szkoły był Józef Czechowicz.

W roku szkolnym 1934/35 placówka przeniosła się na ul. Zamojską 12. Tuż po II wojnie światowej wznowiła działalność przy ul. Królewskiej 11. Na Bronowicką, gdzie do dzisiaj mieści się jej siedziba, trafiła pod koniec stycznia 1967. Kilka tygodni później, 3 marca 1967 Kurator Okręgu Szkolnego w Lublinie – M. Zachajkiewicz nadał szkole nazwę „Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka.”

Przez 100 lat działalności przez placówkę przewinęło się ponad 5000 podopiecznych. Dziś uczęszcza do niej 274 uczniów, nad którymi opiekę sprawuje 160 nauczycieli.

– To szkoła wyjątkowa, gdzie uczą wyjątkowi nauczyciele. Mają po trzy, cztery wykształcenia, są specjalistami w wielu dziedzinach, pracują wieloma metodami, swoimi autorskimi programami. Dzieci oprócz nauki mają bardzo dużo zajęć specjalistycznych – mówi dyrektor Bożenna Kowalik, pracująca w szkole przy ul. Bronowickiej już blisko 45 lat i dodaje, że opinia wielu osób w mieście, którzy nigdy w tej szkole nie byli i mówią o niej szkoła „specjalna”, dla dzieci „jakiś” jest zupełnie nie na miejscu. – Tu nikt nie jest inny. Tu także rodzice otrzymują wsparcie, uczą się jedni od drugich, wymieniają się swoimi doświadczeniami – dodaje pani dyrektor.

W ramach jubileuszu 100-lecia uczniowie przez cały maj poznawali historię swojej szkoły. We wszystkich klasach odbywały się lekcje realizowane na podstawie najstarszej Kroniki Szkoły spisanej w 1946 roku przez nauczycielkę Helenę Kamińską.

13 maja w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła na Bronowicach w czasie uroczystej mszy świętej proboszcz parafii ks. prałat Arkadiusz Paśnik poświęcił nowy sztandar szkoły, ufundowany przez grono nauczycielskie.

Od 20 maja do 15 czerwca w Galerii Ratusz przy placu Króla Władysława Łokietka 1 można oglądać wystawę „Nasza Szkoła ma 100 lat” informująca mieszkańców Lublina o szkole, której patronem jest Janusz Korczak, i która z całej swej siły, możliwości i wiedzy pomaga dzieciom nierozumianym, niepełnosprawnym, pragnącym akceptacji i sukcesu.

Od 1 do 14 czerwca w budynku Poczty Głównej przy Krakowskim Przedmieściu prezentowane są także prace plastyczne uczniów, którzy korzystając z różnych technik plastycznych przedstawili patrona szkoły – Janusza Korczaka.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przygotowano również kartkę, znaczek pocztowy i okolicznościowy stempel, które dzieci i młodzież stworzyły pod kierownictwem nauczycielek Moniki Paplińskiej oraz Moniki Szych.

26 maja w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościelnej 7 nakręcony został także film „Podaruję Ci Szkoło marzenia” podsumowujący pracę uczniów i nauczycieli w tym historycznym dla placówki momencie. Premiera filmu odbędzie się w podczas Jubileuszowej Gali, która już jutro (15 czerwca) o godz. 10 odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

W kolejnym wydaniu tygodnika zaprezentujemy obszerną relację z tej uroczystości. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here