Tu się kąpiemy

W powiecie chełmskim jest osiem kąpielisk. Sprawdziliśmy, gdzie woda nadaje się do pływania i gdzie bezpieczeństwa strzegą już ratownicy.

Zbiornik „Glinianki” zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki w Chełmie kolejny rok z rzędu jako pierwszy w powiecie chełmskim otworzył sezon kąpielowy. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie przebadali wodę i wydali pozytywną opinię odnośnie jej przydatności do kąpieli. W „Gliniankach” można pływać od 15 czerwca. Od tego czasu nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy. Plaża ma powierzchnię około stu metrów kw.

Od lat mówi się o potrzebie lepszego zagospodarowania kąpieliska, ale i tak ściągają tam tłumy plażowiczów. Podobnie jest w przypadku zalewów w Żółtańcach oraz w Stawie, z których sanepid też pobrał już próbki wody do badań. Wyniki są pozytywne. Nad tymi dwoma zalewami w gminie Chełm sezon kąpielowy rozpoczął się od 20 czerwca. Woda w zbiorniku w Natalinie także nadaje się do kąpieli. Tak wykazały wyniki badań sanepidu z ubiegłego tygodnia. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam 22 czerwca.

Pozostałe kąpieliska: w Husynnem (gm. Dorohusk), „Maczuły” w Horodysku (gm. Leśniowice), „Biały Rów” w Rejowcu, a także Jezioro Białe w Okunince mają być czynne od 1 lipca. Nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach (gm. Żmudź) sezon kąpielowy rozpoczyna się 25 czerwca. Warunkiem otwarcia kąpielisk są pozytywne wyniki badań przeprowadzonych przez sanepid.

– Zgodnie z przepisami próbki wody mają być pobierane nie wcześniej niż na dziesięć dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego – mówi Grzegorz Marek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – W trakcie trwania sezonu kąpielowego przeprowadza się trzy kontrole jakości stanu wody.

Pracownicy chełmskiego sanepidu przypominają, że zainteresowani tematem mogą skorzystać z informacji podanych w serwisie kąpielowym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po wybraniu kąpieliska na mapie kraju wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska, jego infrastruktury, jakości wody. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here