Tu się kąpiemy

W powiecie chełmskim jest osiem kąpielisk. Sprawdziliśmy, gdzie woda nadaje się do pływania i gdzie bezpieczeństwa strzegą już ratownicy.

Zbiornik „Glinianki” zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki w Chełmie kolejny rok z rzędu jako pierwszy w powiecie chełmskim otworzył sezon kąpielowy. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie przebadali wodę i wydali pozytywną opinię odnośnie jej przydatności do kąpieli. W „Gliniankach” można pływać od 15 czerwca. Od tego czasu nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy. Plaża ma powierzchnię około stu metrów kw.

Od lat mówi się o potrzebie lepszego zagospodarowania kąpieliska, ale i tak ściągają tam tłumy plażowiczów. Podobnie jest w przypadku zalewów w Żółtańcach oraz w Stawie, z których sanepid też pobrał już próbki wody do badań. Wyniki są pozytywne. Nad tymi dwoma zalewami w gminie Chełm sezon kąpielowy rozpoczął się od 20 czerwca. Woda w zbiorniku w Natalinie także nadaje się do kąpieli. Tak wykazały wyniki badań sanepidu z ubiegłego tygodnia. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam 22 czerwca.

Pozostałe kąpieliska: w Husynnem (gm. Dorohusk), „Maczuły” w Horodysku (gm. Leśniowice), „Biały Rów” w Rejowcu, a także Jezioro Białe w Okunince mają być czynne od 1 lipca. Nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach (gm. Żmudź) sezon kąpielowy rozpoczyna się 25 czerwca. Warunkiem otwarcia kąpielisk są pozytywne wyniki badań przeprowadzonych przez sanepid.

– Zgodnie z przepisami próbki wody mają być pobierane nie wcześniej niż na dziesięć dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego – mówi Grzegorz Marek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – W trakcie trwania sezonu kąpielowego przeprowadza się trzy kontrole jakości stanu wody.

Pracownicy chełmskiego sanepidu przypominają, że zainteresowani tematem mogą skorzystać z informacji podanych w serwisie kąpielowym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po wybraniu kąpieliska na mapie kraju wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska, jego infrastruktury, jakości wody. (mo)