Tutaj rozpoczęła się Solidarność

Bez Świdnickiego i Lubelskiego Lipca nie byłoby Sierpnia i powstania Solidarności! Za nami regionalne uroczystości 40-rocznicy robotniczego zrywu, który odmienił losy Polski.


Protesty, określane dziś jako Lubelski Lipiec, rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik, gdy robotnicy dowiedzieli się o podwyżce cen w zakładowej stołówce. W kilka dni strajki, w których wysuwano również postulaty zmian politycznych i ustrojowych, objęły całą Lubelszczyznę, a później kraj, w tym stocznie w Szczecinie i Gdańsku, gdzie 31 sierpnia 1980 roku doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Podczas głównych obchodów 40-rocznicy Lubelskiego Lipca, które odbyły się w Lublinie 26 lipca, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych otrzymali uczestnicy strajków: Tadeusz Mazur i Elżbieta Wilhelm, a Złote Krzyże Zasługi: Andrzej Krupa i Wiesława Stec.

Uczestniczący w uroczystościach premier Mateusz Morawiecki z rąk przewodniczącego Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Mariana Króla otrzymał statuę Lubelskiego Lipca 1980 (na zdjęciu). BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here