Tuzin medali dla Lublina

Niedawno zakończyła się 6. edycja międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”. Impreza odbyła się na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młodzi zawodnicy dotknięci chorobą nowotworową rywalizowali o medale w różnych dyscyplinach.
Drużyna z Lublina zdobyła w sumie aż 12 medali. – Te wyjątkowe igrzyska były okazją do świętowania przez wszystkich zawodników – świętowania wygranej z chorobą nowotworową – mówi Małgorzata Stańczyk z Fundacji Spełnionych Marzeń, która była organizatorem i pomysłodawcą imprezy. Uczestnikami tegorocznej edycji „Onko-Olimpiady” były dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz wybranych z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. – Wiele z nich przygotowywało się do zawodów przez kilka miesięcy. Kiedy więc nadszedł czas rywalizacji, każdy z nich dał z siebie wszystko – dodaje Stańczyk. Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w takich dyscyplinach, jak pływanie, łucznictwo, piłka nożna oraz badminton. Młodzi sportowcy walczyli również o medale w konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60 oraz 100 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, pchnięciu kulą chłopców, pchnięciu kulą dziewcząt oraz rzucie piłeczką palantową. Odbyły się także konkurencje specjalne: chód z asystą, wyścig na wózkach inwalidzkich, rzut piłeczką palantową z wózka oraz tenis stołowy.
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja Spełnionych Marzeń. Młodych zawodników dopingował szereg gwiazd, m.in. Agata Młynarska, Katarzyna Glinka, Anna Korcz, Otylia Jędrzejczak, Daria Widawska, Agnieszka Włodarczyk. Ich zadaniem było także wręczanie medali zwycięzcom poszczególnych kategorii.
(EM. K.)