Tydzień czystości wód

Od 1 do 7 kwietnia organizowane są obchody Tygodnia Czystości Wód, które tradycyjnie corocznie odbywają się od momentu powstania Okręgu PZW w Chełmie. Zgodnie z harmonogramem koła wędkarskie z całego Okręgu sprzątają brzegi przydzielonych pod opiekę wód, lokalizują źródła zanieczyszczeń oraz tzw. „dzikie” wysypiska śmieci.

Zadaniem kół jest także gromadzenie dokumentacji fotograficznej z prowadzonych działań. Niektóre koła, jak czas pokazał, rozszerzają program działań o organizowanie w placówkach oświatowych pogadanek nt. korzyści wynikających z ochrony środowiska naturalnego połączonych z konkursami rysunkowymi i fotograficznymi dla dzieci i młodzieży. W tym roku obchody zbiegły się z akcją „Czysty Chełm” organizowaną w ramach Światowego Dnia Ziemi pod patronatem Prezydenta Chełma Jakuba Banaszka w dniach od 3 do 6 kwietnia.

Chełmski Okręg PZW zadeklarował udział w tej akcji, a zadaniem wędkarzy będzie m.in. sprzątanie brzegów glinianek Horodyszcze. Biuro Okręgu przesłało do kół chełmskich odpowiednie informacje wraz z programem obchodów. Prosimy wędkarzy o przyłączenie się do akcji. Sprzątanie glinianek odbędzie się w dniu 6-go kwietnia br., zbiórka o godz. 10.00 nad wodą. Prosimy zarządy kół o zgłaszanie do biura Okręgu liczby uczestników akcji w terminie do dnia 4 kwietnia włącznie w celu zapewnienia odpowiedniej ilości worków na śmieci, które zabezpieczy Urząd Miasta Chełm.

Wędkarzy, którzy nie będą mieli ochoty na sprzątanie glinianek prosimy o włączenie się do akcji porządkowych w mieście. Dla uczestników od godz. 14 w sobotę zaplanowano finał akcji z piknikiem, który odbędzie się na Placu Łuczkowskiego. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji w formie konkursów ekologicznych z nagrodami. Regenerację sił po całodniowych działaniach zapewni wojskowa grochówka.

Spotkanie strażników rybackich

(29 marca) Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie zorganizował spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem społecznych strażników rybackich. Tematem obrad było szkolenie z zakresu przepisów Ustawy o rybactwie śródlądowym oraz omówienie istotnych tematów związanych ze służbą w Społecznej Straży Rybackiej. Z Chełmskiego Okręgu PZW w spotkaniu wziął udział Komendant Okręgowy S.S.Rybackiej oraz strażnicy najbardziej aktywnych kół w ochronie wód przed kłusownictwem.

Zarybienia

28 marca odbyło się zarybienie karpiem zbiorników Żółtańce. Do dużego zbiornika wpuszczono 400 kg karpi, a do małego 150 kg. W zarybieniu brali udział wędkarze z chełmskich kół: Wojskowe, Sukces i Brzana. Zgodnie z obowiązującą uchwałą ZO PZW w Chełmie do 11 kwietnia br. włącznie obowiązuje zakaz połowu karpi na wymienionych zbiornikach. (kd)

Wodnik zaprasza na porządki

Do akcji Tydzień Czystości Wód włączają się członkowie koła PZW Wodnik Chełm. Jego zarząd serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania zbiornika Stańków. Zbiórka na parkingu głównym od strony Horodyszcza w sobotę 6 kwietnia o godzinie 9.00.

Zapłać i wygraj

Znaczki uprawniające do amatorskiego połowu ryb w kole PZW Cementownia SUM można wykupić w centrum Chełma – w Pracowni Wędkarskiej Mandula Chełm przy ul. Lwowskiej 59 (wejście od ul. Nowy Świat). Każdy, kto wniesie opłaty do 30 kwietnia, weźmie udział w losowaniu atrakcyjnego zestawu ręcznie robionych przynęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here