Tylko dla istniejących przedsiębiorców

Specyfika projektu i zasad wsparcia w ramach Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej wyklucza wsparcie osób bezrobotnych w postaci dotacji na założenie działalności gospodarczej. W poprzedniej kadencji urzędnicy zapewniali, że projekt przewiduje dofinansowanie i pomoc pomostową.

Gdy jesienią 2018 roku prezentowano wizualizację Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, urzędnicy zapewniali, że będą dostępne dotacje dla młodych osób, które zechcą założyć działalność gospodarczą. Dofinansowanie miało wynieść 25 tys. zł, a dodatkowo przez sześć miesięcy była przewidziana pomoc pomostowa w wysokości 1 500 zł.

Budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej powoli dobiega końca i okazuje się, że specyfika projektu oraz zasad wsparcia w ramach ChCAG wyklucza wsparcie osób bezrobotnych w postaci dotacji na założenie działalności gospodarczej.

– Wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli urzędu miasta dotyczyły funduszy oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, które stanowią osobne źródło i nie stanowią oferty Centrum – podkreśla Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. – Ponadto, taka forma wsparcia byłaby wykluczająca z perspektywy projektu, ponieważ teoretycznie osoby, które otrzymałyby wsparcie z PUP, na podstawie np. jakiegoś porozumienia, musiałyby być w swoisty sposób „faworyzowane” przez pierwszeństwo możliwości wynajęcia powierzchni w ChCAG. To niemożliwe z perspektywy projektu, który zakłada równe szanse wobec wszystkich potencjalnych najemców.

CHCAG, zgodnie z projektem, nie może kierować swojej oferty do osób bezrobotnych, lecz do funkcjonujących już firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Wsparcie oferowane przez Centrum możemy więc traktować jako uzupełnienie oferty PUP, który daje fundusze, a ChCAG lokalizację. Oczywiście na określonych w projekcie zasadach, które wykluczają faworyzację np. na podstawie porozumień – wyjaśnia Damian Zieliński z Biura Prasowego.

Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej będzie zarządzane przez magistrat. We wtorek 14 grudnia w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja promocyjno-informacyjna dotycząca zbliżającego się uruchomienia ChCAG. Wezmą w niej udział przedstawiciele Miasta Chełm, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także chełmskiego biznesu i oświaty. Początek o 10.00. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here