Tysiące eksponatów, każdy to czyjaś historia

Pan Jerzy przez kilkadziesiąt lat pracy na Kolei zgromadził tysiące kolejarskich gadżetów. Mają one zasilić muzeum kolejnictwa, planowane w budynku dworca PKP w Chełmie. Muzeum powstać ma po przebudowie dworca.

Dobiegają końca prace projektowe dotyczące przebudowy dworca PKP w Chełmie. Na przełomie 2020 i 2021 roku mają się rozpocząć prace budowlane. Inwestycja nie obejmuje tej części budynku, w której znajduje się dawny schron. O tym miejscu pisaliśmy jakiś czas temu w „Nowym Tygodniu”. Urządzono je w połowie XX wieku, a jego budowa była – podobnie jak w przypadku schronu pod budynkiem Gmachu – następstwem zimnej wojny. Kilka lat temu wyposażenie schronu – m.in. stare kaski, obuwie, aparaty telefoniczne – zostało przeniesione.

Część sprzętu trafiła do schronu pod Gmachem. Są kserokopie zdjęć, obrazujące stojącą w jednym z głównych pomieszczeń schronu kilkumetrową makietę linii kolejowej naszego regionu. Ułożone są na niej precyzyjne miniatury odzwierciedlające ówczesny przebieg torów i budynków kolejowych. Przy makiecie ustawionych było około kilkunastu aparatów telefonicznych służących służbom obrony cywilnej do łączności. Makieta i stara centrala łączności zostały przeniesione do chełmskiej siedziby PKP Cargo S.A., mieszczącej się niedaleko dworca kolejowego.

Dołączyły do tysiąca innych eksponatów kolejowych gromadzonych przez ponad 40 lat przez Jerzego Zaborowskiego, pracownika PKP Cargo S.A. i jego kolegów, także pasjonatów kolejarskich gadżetów. W kolekcji, którą w ten sposób zgromadzono, znajdują się m.in. stare modele wagonów, lampy konduktorów i parowozowe, prędkościomierze, biletowniki, mundury, maszyny do pisania, pieczęcie, stare legitymacje kolejarzy, zdjęcia, obrazy, sztandary, ponad stuletnie księgi ewidencji pracowników etatowych dawnej „Parowozowni Chełm”. W kolekcji są także pamiątki kolejarskie po dziadku i ojcu pana Zaborowskiego, którzy także pracowali na Kolei.

Już dawno Jerzy Zaborowski planował otwarcie Izby Tradycji Kolejowej, a teraz plany te konkretyzują się. Eksponaty mają być wystawione w muzeum kolejnictwa, które ma być urządzone na dworcu głównym PKP, gdy już zostanie przebudowany.

– Urząd Miasta Chełm prowadzi rozmowy z właścicielami eksponatów znajdujących się w kolejowej izbie pamięci celem uzyskania zgody na ich przejęcie – informuje Biuro Prasowe UM Chełm. – Następnie, zgodnie z planem, mają one trafić do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Po zakończeniu przebudowy Dworca, w porozumieniu z PKP, trafią do odrestaurowanego budynku, gdzie planowane jest utworzenie muzeum kolejnictwa.

Jerzy Zaborowski cieszy się z takiego rozwiązania. Za dwa lata planuje przejść na emeryturę i chce, aby gromadzone przez niego przez kilkadziesiąt lat pamiątki znalazły miejsce, gdzie będą dobrze wyeksponowane i ocalone od zapomnienia. Przypomina, że z każdą z nich wiąże się jakaś historia.

– Cieszę się, że pamięć po nich nie zaginie, bo to pokaźna kolekcja, z której jestem dumny – mówi pan Jerzy. – Dobrze, że będzie cieszyła oczy innych. Przed nami jeszcze sporo przygotowań. Eksponaty będą inwentaryzowane. Ale myślę, że to bardzo dobra inicjatywa, aby wyeksponować je w odnowionym dworcu. (mo, fot. arch.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here