Tysiące głodnych wiedzy

15 tysięcy uczniów lubelskich szkół odwiedziło w miniony czwartek i piątek 15 i 16 marca Targi Edukacyjne w hali Targów Lublin.


Uczestnicy przez dwa dni poznawali oferty dydaktyczne najlepszych szkół i uniwersytetów oraz mogli też przekonać się, jaki kierunek odpowiada ich predyspozycjom. Ciekawi dowiedzieli się wszystkiego na temat studiów za granicą i odwiedzili Lubelską Szkołę Zawodów. Dwudniowe wydarzenie było też okazją do spotkania wielu interesujących ludzi i nawiązania z nimi znajomości.
– W tym roku gościliśmy 110 wystawców, w tym pięciu z zagranicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Australii. Projekty, które były promowane podczas targów, to Erasmus i program zawodowy „Strzał w 10”, który promuje szkolnictwo zawodowe. Nowością była Strefa Happeningu, czyli promowanie szkół w atmosferze zabawy. Można było też skorzystać z różnych warsztatów, np. o szkodliwości narkotyków. Mieliśmy w swojej ofercie prelekcje organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy o planowaniu swojej kariery zawodowej i studiowaniu za granicą. Omawiano też procesy rekrutacyjne – mówi Ewa Kołodyńska, koordynatorka Targów Edukacyjnych.
Atrakcją były też np. pokazy i prezentacje na „Scenie talentów”, konkurs na darmowy kurs prawa jazdy kategorii B oraz warsztaty przygotowujące do matury. Również nauczyciele znaleźli coś dla siebie. Dzięki targom mogli wymienić się doświadczeniami z nauczycielami z innych placówek oświatowych, nawiązać wartościowe relacje, zdobyć przydatne informacje o nowoczesnej edukacji, uzyskać atrakcyjne zniżki na organizację wycieczek szkolnych, skorzystać z darmowych kursów.
Organizatorzy zapraszali też do udziału w warsztatach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wszystkiego o studiach w Wielkiej Brytanii i Australii. Z kolei przedstawiciel Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Lublinie opowiedział o rynku pracy, poszukiwaniu zatrudnienia, ofertach różnych instytucji i pracy za granicą. Przez dwa dni można było też spotkać pracowników naukowych np. z Uniwersytetu Przyrodniczego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z kolei w Strefie Happeningu trwały prezentacje szkół. Szkoły LIDER chwaliły się swoimi atutami niczym w programie „MasterChef”, ale też i zachęcały do wzięcia udziału w warsztatach z fryzjerstwa i wizażu. ZS nr 5 w Lublinie zaprosił do udziału w konkursach, zawodach sportowych i rywalizacji w grach planszowych. Natomiast uczniowie ZS Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie uczyli robić rogaliki. Swoje stoisko przygotował też Polski Instytutu Kształcenia Optyków, który oferował bezpłatne badanie wzroku i serwis okularów.
Całość umilały występy na scenie. Zaprezentowały się m.in. orkiestra dęta z Bychawy, zespół wokalny i taneczny z ZS nr. 5 im. Jana Pawła II w Lublinie cheerleaderki z Akademickiego Liceum Mistrzostwa sportowego WSEI Lublin. Oprócz występów artystycznych można było zobaczyć pokaz samoobrony i musztry.
Joanna Niećko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here