Uczą się walki o sprawiedliwy świat

Młodzi adepci prawa wzięli udział w wielu interesujących warsztatach – odwiedzili nawet areszt śledczy

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się XXII Dni Edukacji Prawniczej, które w Lublinie, w dniach 5 – 7 listopada, zorganizowało Stowarzyszenie ELSA. Młodzi adepci prawa wzięli udział w wielu interesujących warsztatach – odwiedzili nawet areszt śledczy.


Dni Edukacji Prawniczej są najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną akcją wspomnianego towarzyszenia. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy samorządów prawniczych, instytucji życia publicznego, władz uczelni oraz wydziałów prawa w całej Polsce. Lublin był jednym z 16 miast, w którym organizowano Dni Edukacji Prawniczej. Dzięki wydarzeniu można poznać nowe trendy rozwoju prawa i związane z nimi możliwości wykorzystania socjologii, psychologii i ekonomii w pracy prawnika.

W programie znalazły się warsztaty i prelekcje, a nawet wycieczka do aresztu śledczego, w ramach której goście wysłuchali wykładu na temat pracy w tej placówce. Wizyta za kratami była też okazją do zwiedzenia więzienia i dyskusji na temat prawa karnego. Z kolei podczas warsztatów uczestnicy uczyli się m.in. pisania pozwów rozwodowych, podstaw prawa nieruchomości, poznali prawa kobiet w zakładzie karnym. Nie zabrakło też prelekcji i porad jak zmienić swoją ścieżkę zawodową oraz symulacji mediacji i rozwiązywania sporów.

– Wszystkie prelekcje, wyjścia i cała akcja mają na celu pogłębianie wiedzy prawniczej, zdobycie nowych doświadczeń, pojmowanie prawa i poznawanie różnych aspektów odnośnie wszelkich dziedzin prawa – mówi Iwona Tarabasz, wiceprezes ds. działalności naukowej ELSA Lublin.

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) jest największą apolityczną organizacją na świecie zrzeszającą studentów oraz młodych adeptów prawa. Działa obecnie w 43 krajach europejskich. Mottem organizacji jest hasło: „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową”. Joanna Niećko