Uczniowie nie poznają swojej szkoły

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej rozpoczęła się z końcem czerwca. Planowany termin zakończenia wszystkich prac to lipiec przyszłego roku.

Uczniowie, którzy za tydzień rozpoczną naukę w Szkole Podstawowej Nr 33 przy ul. Pogodnej na Bronowicach mogą się trochę zdziwić przychodząc na inaugurację roku szkolnego. Placówka, do której uczęszczali przed wakacjami będzie z frontu wyglądała nieco inaczej. Sporo zmian znajdą także wewnątrz budynku.


Wszystko za sprawą trwającej od końca czerwca termomodernizacji szkolnej placówki.

– Budynek został ocieplany. W środku wymieniana jest także instalacja ciepłownicza i elektryczna. Zimą już nasze dzieci i nauczyciele marznąć nie będą – zapewnia Urszula Remiszewska, dyrektorka SP Nr 33.

Fasada szkoły będzie teraz wyglądała nieco inaczej. – Elewacja w beżach i brązach będzie ciepła i miła dla oka. Budowlańcy zapewnili mnie, że wyrobią się z pracami do pierwszego dzwonka – dodaje dyr. Remiszewska.

W środku budynku zakończony został już generalny remont pomieszczeń z zapleczem, w których będą odbywały się zajęcia ponad 40. najmłodszych uczniów z dwóch oddziałów przedszkolnych. – Te pomieszczenia w pełni zostały dostosowane do obowiązujących przepisów. Najmłodsi będą mieli znakomite warunki do nauki i zabawy – podkreśla pani dyrektor.

A jeśli chodzi o zabawę to dla uczniów „33” Urszula Remiszewska ma jeszcze jedną dobrą wiadomość.

– Lada dzień tuż przy naszym szkolnym Orliku rozpoczniemy budowę placu zabaw. To zwycięski projekt z Budżetu Obywatelskiego, wart ponad 300 tysięcy złotych – kończy U. Remiszewska. BAS

Prace pochłoną łącznie ponad 2 mln zł (dokładnie 2 398 500,00 zł) i potrwają do końca lipca przyszłego roku. Wykonuje je na zlecenie Urzędu Miasta Lublin konsorcjum firm Dom Expert Sp. z o. o. z Krępca oraz PPU ARBET Sp. z o. o. z Lublina.

Prowadzony obecnie remont jest największym w historii istnienia szkoły, która działa od lat 60-tych ubiegłego wieku (z kilkunastoletnią przerwą, kiedy w budynku tym funkcjonowało Gimnazjum nr 14 – przyp. red.). W jego ramach zostaną przeprowadzone przede wszystkim prace przy dociepleniu stropodachu i daszków, wykonaniu hydroizolacji dachu, dociepleniu ścian zewnętrznych, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, dociepleniu ścian fundamentowych oraz ścian zewnętrznych piwnic, remoncie schodów zewnętrznych, wymianie stolarki okiennej i ślusarki drzwiowej, wykonaniu zadaszeń wejść oraz roboty brukarskie i towarzyszące.

Dodatkowo w budynku szkolnym są realizowane także roboty branży sanitarnej i elektrycznej. Dzięki tym pracom szkoła zyska m.in. nowe rurociągi instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, nową armaturę i wyposażenie w szkolnej wymiennikowni czy system zarządzania energią. Remont dopełni wykonanie nowej instalacji elektrycznej, oświetleniowej, odgromowej oraz oświetlenia zewnętrznego wraz z ich uruchomieniem.

Całość realizowanego zadania zostanie objęta 60 miesięczną gwarancją i zakończy się planowo do 31 lipca 2020 r. Prace będą realizowane etapowo, tak aby nie generować dużych utrudnień dla uczniów w rozpoczynającym się niebawem roku szkolnym. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia przedłużenia się wykonania zadania i tym samym rok szkolny 2020/2021 uczniowie SP nr 33 powinni powitać już w odnowionej placówce.

Marek Kościuk