Udana Seniorada

Studenci-seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku licznie uczestniczyli w drugiej edycji rozgrywek sportowych zwanych Senioradą. Bawili się i integrowali. Impreza udała się znakomicie.

W ubiegłym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie obchodził 10. rocznicę powstania. W ramach obchodów jubileuszowych zorganizowano wówczas I Sportową Senioriadę UTW. Studenci – seniorzy licznie uczestniczyli w rywalizacji sportowej. W ubiegłym tygodniu odbyła się druga edycja Seniorady, a frekwencja była jeszcze wyższa niż przed rokiem. Królowały w niej panie, ubrane w koszulki z logo UTW oraz napisem „dojrzali – wspaniali”.

Gościem honorowym imprezy był Zygmunt Gardziński z chełmskiej PWSZ, koordynator i opiekun UTW. Rywalizację rozpoczął – od rzutu piłką do kosza – senator Józef Zając, prorektor ds. studenckich chełmskiej PWSZ. Bardzo chwali on działalność UTW i przyznaje, że nie spodziewał się, iż zajęcia te staną się sposobem na życie dla tak licznej grupy seniorów.

– To było trafione przedsięwzięcie, które wciąż się rozwija. Proszę tylko spojrzeć na uśmiechnięte twarze naszych pań. Zamiast siedzieć w domu aktywnie spędzają czas i świetnie się przy tym bawią – mówił z dumą senator Zając wskazując na rozgrzewające się tuż przed Senioradą panie.

Zawody rozegrano w czterech indywidualnych i dwóch grupowych konkurencjach. Wymagały one sporej sprawności i umiejętności. Uczestniczki Seniorady rywalizowały m.in. w rzucie piłką do kosza, slalomie z kozłowaniem piłki, strzałach do bramki, rzucie piłką lekarską.

– To jest nasze święto sportu – mówi Krystyna Sawa, przewodnicząca zarządu UTW w Chełmie, która osobiście uczestniczyła we wszystkich konkurencjach. – Zabawa była wspaniała, a duch sportowy nas nie opuszczał. Dzięki instruktorom i studentom z Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie mieliśmy też okazję w trakcie imprezy zmierzyć ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru we krwi, określić wskaźnik BMI. To było udane spotkanie. Cieszę się, że nasze Senioralne Dni Sportu mają tak duże powodzenie.

Ciekawym akcentem Seniorady był pokaz żonglerki w wykonaniu jednej ze studentek UTW. Uczestniczki Seniorady były też zafascynowane zajęciami sportowymi o nazwie eduball, prowadzonymi przez Katarzynę Stolarczuk z „Edusports Polska”. To nowatorska metoda łącząca zabawę ruchową z nauką, w której wykorzystywane są kolorowe piłki.

Są plany, aby seniorzy z UTW w najbliższym czasie uczestniczyli w zajęciach w ramach eduball. Na zakończenie Seniorady zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali pamiątkowe nagrody, zaś wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Organizatorami spotkania z Zarządu UTW byli Barbara Czaus i Janusz Szust. (mo)