Udostępniał zakodowane walki

O spowodowanie aż 4 mln zł strat obwinia 18-letniego mieszkańca Świdnika właściciel platformy internetowej z Poznania. Młody świdniczanin miał udostępniać bezpłatnie w sieci relacje z komercyjnych imprez sportowych. Dzięki szerokiej popularyzacji „swoich transmisji” w mediach społecznościowych gromadził tysiące nielegalnych widzów. Usłyszał już zarzuty w poznańskiej prokuraturze. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu namierzyli w końcu pirata internetowego. Śledzili go od września ub. roku, gdy wpłynęło do nich zgłoszenie o streamingu.

– Nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery. Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu,  a informację o tym fakcie zamieszczał na wszelkich możliwych portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki – informuje podinspektor Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.

Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Zidentyfikowani wspólnicy sprawcy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju.

Mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył   wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe.  – W rozmowie ze śledczymi podejrzany nie ukrywał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych – dodaje podinsp. Iwona Liszczyńska. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. LT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here