Ukończenie COZL z wyborczym akcentem

Kompleks COZL w pełnej okazałości. Do pełni szczęścia brakuje tylko doposażenia niektórych pracowni i oddziałów w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny

Zakończyła się trwająca od 10 lat rozbudowa i modernizacja Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. I to z pompą! Na uroczystości oddania COZL pojawił się nawet prezydent RP Andrzej Duda! Nie ma się co dziwić, wybory wszak już w najbliższą niedzielę, a temat zdrowia, to jedna z najważniejszych kwestii interesujących wyborców!

– Narodowa Strategia Onkologiczna wpisuje się w rozwój onkologii na ziemi lubelskiej. Bardzo się cieszę, że tak wyspecjalizowana placówka, posiadająca tak świetnie przygotowane kadry znajduje się w tej części naszego kraju – mówił w ubiegły poniedziałek na otwarciu ukończonego COZL, prezydent Andrzej Duda. – Dla mnie to niezwykle ważny element rozwoju Polski – dodał.

Starania o rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jako pełnoprofilowego centrum onkologicznego zapoczątkowane zostały w 2007 roku powstaniem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, którego przewodnictwo objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kaczyńska.

W latach 2007-2009 została zrealizowana rozbudowa Zakładu Radioterapii i Brachyterapii. W 2010 roku uzyskano zapewnienie finansowania z rezerwy celowej budżetu Państwa i budżetu województwa lubelskiego.

Rozbudowa i modernizacja COZL realizowana była w latach 2010-2020 w trzech etapach. W pierwszym, w kwietniu 2015 roku, oddano do użytku budynek łóżkowy nr 4. W drugim, realizowanym od lipca 2019 roku do maja 2020 roku, ukończono prace nad budynkami nr 2 (administracyjno-dydaktycznym), nr 1, w którym zlokalizowano wszystkie poradnie specjalistyczne oraz nr 3 z przeznaczonym na część diagnostyczno-laboratoryjną oraz część łóżkową i przebudowano pawilon nr 15 (budynek radioterapii).

W III, właśnie zakończonym, etapie zmieniono funkcję pomieszczeń w budynku nr 4 ze stanu tymczasowego do stanu docelowego. Tym samym trwająca latami, z problemami i przestojami za poprzednich kadencji, rozbudowa COZL został zakończona. Cały obiekt liczy teraz 56 tys. m2 i dysponuje 507 łóżkami.

– Centrum posiada teraz infrastrukturę kubaturową wymaganą do realizacji podstawowych zadań w zakresie leczenia pacjentów onkologicznych zgodnie z wymaganiami krajowymi i obowiązującymi na obszarze Unii Europejskiej odnoszącymi się do podstawowych standardów lecznictwa onkologicznego – informuje strona internetowa placówki.

– Dzięki zakończeniu rozbudowy i modernizacji Centrum wszyscy pacjenci onkologiczni – zarówno ci z regionu, jak i z innych części Polski – mogą liczyć na kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę medyczną – wyjaśnia marszałek Jarosław Stawiarski.

Rozbudowa i modernizacja Centrum kosztowała około 550 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa, budżetu województwa lubelskiego oraz z funduszy europejskich. Placówka stara się jeszcze o pozyskanie 95 mln zł na doposażenie m.in. Pracowni Endoskopowej, Apteki Szpitalnej, Pracowni Histopatologicznej Zakładu Patologii Nowotworów, Bloku Operacyjnego, Chirurgii Jednego Dnia, Zintegrowanego Systemu Teleinformatycznego.

W szpitalu zatrudnionych jest 1615 osób, w tym 424 lekarzy i 404 pielęgniarki. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here