Ulgi wracają na sesję

Na listopadowej sesji Rady Miasta Lublin prawdopodobnie ponownie staną dwa projekty uchwał w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów lubelskich szkół. Radni Wspólnego Lublina, którzy są autorami pierwszej z nich, zapewniają, że do sesji uzupełnią swój projekt o brakujące opinie dwóch związków zawodowych.


Pod koniec wakacji radni Wspólnego Lublina zgłosili propozycję wprowadzenia w Lublinie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich uczniów lubelskich szkół podstawowych i gimnazjów. Pomysł zyskał poparcie innych radnych koalicji i władz miasta. Niedługo później radni opozycyjnego PiS postanowili przebić tę „ofertę” – zaproponowali, by bezpłatnymi przejazdami objąć wszystkich uczniów bez wyjątku, tj. również uczniów techników, liceów i szkół zawodowych zamieszkałych w Lublinie.
Obydwa projekty uchwał znalazły się w porządku obrad październikowej sesji rada miasta i jeszcze przed posiedzeniami mających je zaopiniować komisji rady wzbudziły gorące dyskusje. Wnioskodawcy firmujący pomysł Wspólnego Lublina podnosili, że wprowadzenie ulg w proponowanej przez nich wersji kosztowałoby od 2,7 do 2,9 mln złotych rocznie, a w wersji radnych PiS aż 7 mln zł, na co budżetu miasta na dziś nie stać.
Ostatecznie pod głosowanie nie poddano żadnej z propozycji. Okazało się, że projekt popierany przez koalicję, nie jest kompletny – zabrakło opinii dwóch z trzech związków zawodowych (była opinia Solidarności, ale wnioskodawcy nie zwrócili się o to do OPZZ i Forum Związków Zawodowych). W tej sytuacji prezydent Krzysztof Żuk wystąpił o zdjęcie projektu z porządku obrad. – Powrócimy do projektu za miesiąc, po uzyskaniu brakujących opinii – zapowiedział Żuk.
Taki sam los podzielił projekt PiS, choć ten miał opinie wszystkich potrzebnych związków zawodowych, a szef klubu radnych PiS Tomasz Pitucha, zapewniał, że opozycja jest otwarta na dyskusję i gotowa na wypracowanie konsensusu.
Rada, przy sprzeciwie PiS, zdecydowała, że również ten projekt zostanie zdjęty z porządku obrad.
Ale wszystko wskazuje na to, że na najbliższej sesji (16 listopada), obydwa projekty wrócą pod obrady i głosowanie. – Do tego czasu brakujące opinie związków zawodowych na pewno będą gotowe – zapewniają pomysłodawcy darmowych przejazdów dla uczniów podstawówek i gimnazjów w Lublinie.
– Obu projektom przyświeca ten sam cel. Uważam, że jednak nie powinniśmy wychodzić z ulgami dla uczniów ponad 18. rok życia. Wierzę, że wypracujemy konsensus na przyszły rok budżetowy – mówi radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin).
Jeśli na listopadowej sesji radni podejdą uchwałę w sprawie darmowej komunikacji dla uczniów wejdzie ona w życie od Nowego roku. BACH