Unia Film Festival coraz bliżej

W III LO w Lublinie, które jest organizatorem Unia Film Festival, odbyły się przedfestiwalowe warsztaty filmowe. W ubiegły czwartek młodzi adepci sztuki filmowej doskonalili swoje umiejętności pod okiem Marcina Kulczyckiego.
– Nasze warsztaty są prowadzone od podstaw, czyli od najprostszych kroków, które należy wykonać, by przejść długą ścieżkę filmową. Dziś skupiamy się na realizacji obrazu i światła – mówi Marcin Kulczycki, operator, producent filmowy, kierownik produkcji i planu. – To, że mamy znacznie łatwiejszą dostępność do sprzętu filmowego niż kilkanaście lat temu, to i plus, i minus. Z jednej strony każdy może zacząć filmować, ale często idzie za tym bezmyślność – zwykłe wzięcie kamery w rękę i filmowanie. Niestety, czasami dzieje się tak, że ludzie realizują filmy i nie wyciągają żadnych wniosków – materiału jest dużo, ale jakości już dużo, dużo mniej – ubolewa.
Warsztatach w „Unii” zgromadziły młodych filmowców nie tylko z Lublina. – Wybieram się na studia filmowe do Łodzi lub Warszawy. Interesuje mnie montaż filmowy a ponieważ w mojej okolicy nie ma takich warsztatów, dlatego tutaj przyjechałam – wyjaśnia Eliza, licealistka, która przyjechała na warsztaty aż z Radomia. – Przygotowuję się na studia i zbieram doświadczenie. Będę musiała też stworzyć parę filmów do egzaminu na studia – dodaje.
(EM.K.)