Unicestwić barszcz

Pracownicy Nadleśnictwa Chełm zwalczają barszcz Sosnowskiego, aby nie zagrażał tym, którzy odwiedzają las. Podpowiadają też, co zrobić, gdy zobaczymy tę niebezpieczną roślinę.

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która dotarła do nas z Kaukazu. Osiąga wysokość nawet 4 metrów i średnicę łodygi 10 centymetrów. Kontakt z nią prowadzi do bolesnych i trudno gojących się poparzeń fototoksycznych, a w przypadku osób uczulonych mogą wystąpić dużo poważniejsze konsekwencje związane z wstrząsem anafilaktycznym. O tej porze roku do naszej redakcji często docierają sygnały od czytelników dotyczące niebezpiecznego barszczu Sosnowskiego występującego w różnych miejscach powiatu chełmskiego.

Takie sytuacje należy zgłaszać do urzędów gmin, choć zdarza się i tak, że barszcz występuje na terenach prywatnych i wtedy urzędnicza interwencja może ograniczyć się do apelu do właściciela gruntu o usunięcie rosnącego tam niezbepiecznego barszczu. Za unicestwianie tej rośliny w lasach wzięli się też pracownicy Nadleśnictwa Chełm.

– Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem obcym, a dodatkowo szczególnie ekspansyjnym, jeden osobnik potrafi zapoczątkować inwazję otaczających go terenów, dlatego tak istotne jest aby nie dopuścić do wysiewu nasion – informuje Piotr Kosmala z Nadleśnictwa Chełm. – Ustawa o gatunkach obcych obliguje nas do walki z takimi roślinami. Gdy zauważymy stanowisko, gdzie znajduje się barszcz Sosnowskiego bezzwłocznie zgłaszajmy je do urzędu gminy.

Nadleśnictwo Chełm również prowadzi zwalczanie tej niebezpiecznej rośliny na terenach będących w naszym zarządzie w trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających tereny leśne, a jednocześnie zahamowanie ekspansji barszczu. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się walczyć z takimi roślinami osobiście, powinien zacząć od nauki rozróżniania gatunków oraz prawidłowego przygotowania się. Niezmiernie ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz środków ochrony osobistej. Gumowe długie rękawice, ochronniki dróg oddechowych oraz kombinezon chroniący całe ciało są niezbędne. (opr. mo, fot. Nadleśnictwo Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here