„Unii Lubelskiej” nie ma w Lublinie

Obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki , który na co dzień można oglądać w Muzeum Lubelskim z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii został wypożyczony muzeum w Wilnie

Słynny obraz Jana Matejki pt. „Unia Lubelska” do końca listopada będzie eksponowany w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. We wtorek, 25 czerwca, zdjęte z ramy i zawinięte w rulon płótno opuściło Muzeum Lubelskie. Za granicę pojechało specjalnym, klimatyzowanym samochodem.


Z okazji 450-lecia obchodów Unii Lubelskiej dzieło Jana Matejki zostało czasowo wypożyczone do Wilna na wystawę „Lublin – miasto unii Litwy i Polski”. Oprócz monumentalnego olejnego (511 cm x 299cm) obrazu do Wilna pojechało też 60 rycin i obrazów ze zbiorów lubelskiej placówki.

Uchodzący za jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki, przedstawiający końcowy etap obrad Sejmu Lubelskiego – przysięgę unijną w sali lubelskiego Zamku został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy unii Polski i Litwy w 1869 roku. Obraz będący własnością Muzeum Narodowego w Warszawie od 1957 roku jest eksponowany w Lublinie. (EM.K.)