Upamiętnienie i edukacja

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Muzeum na Majdanku połączyły edukację i upamiętnienie zamordowanych.


Najpierw, 26 stycznia w Centrum Obsługi Zwiedzających odbyło się spotkanie pt. „…nie zdążyłam być dzieckiem – życie Haliny Birenbaum”. Jego uczestnicy poznali historię życia jednej z ocalonych, byłej więźniarki Majdanka – Haliny Birenbaum – od dzieciństwa po czasy współczesne. W jego trakcie obejrzeli prezentację multimedialną, na którą złożyły się fragmenty wspomnień bohaterki oraz jej wiersze. Uzupełniła ją relacja wideo ze wspomnieniami bohaterki spotkania.

Halina Birenbaum jest pisarką, poetką i tłumaczką mieszkającą obecnie w Izraelu. Urodziła się 15 września 1929 r. w Warszawie, w zamożnej rodzinie. Miała dwóch braci. W czasie wojny najpierw została uwięziona razem z rodziną w warszawskim getcie, a potem wraz z matką i bratową Helą jako 13-latka trafiła na Majdanek. Jej matka została odłączona od niej już podczas selekcji i zamordowana w komorze gazowej. Haliną zaopiekowała się jej bratowa. Później obie trafiły do Auschwitz-Birkenau, gdzie jej opiekunka zmarła. Podczas ewakuacji obozu Halina Birenbaum szła w marszu śmierci do Wodzisławia Śląskiego, skąd przetransportowano ją do obozu w Ravensbrück. Stamtąd trafiła do lagru w Neustadt-Glewe. Często gościła na Majdanku, stąd muzeum posiada liczne nagrania z jej wypowiedziami na temat jej obozowych przeżyć.

Z kolei 27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przy Pomniku Mauzoleum zgromadzeni wysłuchają wprowadzenia historycznego pracownika działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, a następnie oddadzą hołd pomordowanym poprzez złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku w celu uczczenia pamięci osób pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę 27 stycznia wybrano ze względu na wyzwolenia tego dnia w 1945 r. obozu Auschwitz-Birkenau. Joanna Dudziak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here