Uporządkują mogiły żołnierzy

Miasto Krasnystaw złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu „Renowacja mogił żołnierzy w sekcji wojennej cmentarza parafialnego w Krasnymstawie”. Inwestycja pochłonie 313 tys. zł, ale dotacja wyniesie aż 200 tys. zł.

Urząd miasta Krasnystaw opracował projekt techniczny przedsięwzięcia. Działanie to wsparł w formie darowizny Komitet Renowacji Sekcji Wojennej Cmentarza Parafialnego w Krasnymstawie. – Zadanie obejmuje remont kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie upamiętniającej poległych w roku 1920 i 1939 żołnierzy Wojska Polskiego, Obrońców Ziemi Krasnostawskiej – informuje Magdalena Górecka z urzędu miasta Krasnystaw.
Projekt prac budowlanych zakłada odtworzenie mogił w formie zbliżonej do obecnie istniejącej, odnowienie krzyży i tablic inskrypcyjnych, kwater, układu komunikacyjnego oraz rozwinięcie koncepcji o ogrodzenie wydzielające kwaterę wojenną z całości cmentarza rzymskokatolickiego. Miasto planuje też wykonanie tablicy informacyjnej oraz nowej nawierzchni dróg z kostki brukowej. Projekt techniczny renowacji sekcji wojennej krasnostawskiej nekropolii został wykonany z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu stowarzyszeń „Krasnostawianie” i „Narodowy Krasnystaw”. Interpelację w tej sprawie już w marcu 2015 r. złożył radny „Krasnostawian” Marcin Wilkołazki. Powołano też Społeczny Komitet Renowacji Sekcji Wojennej Cmentarza Parfialnego, na czele którego stanęli Wilkołazki oraz Igor Stasiuk, Bartłomiej Witkowski i Wiesław Barankiewicz. – Mogiły żołnierzy to świadkowie dziejów. Z takimi miejscami wiążą się wielkie wydarzenia, ale również historia pojedynczych ludzi. Opieka nad grobami wojennymi oraz miejscami pamięci narodowej to nasz obowiązek – cieszy się z planowanej przez miasto inwestycji radny Wilkołazki. – Serdecznie podziękowania należą się wszystkim osobom, które dorzuciły swoją cegiełkę. To również dzięki ich wsparciu pamięć o ludziach, którzy zginęli w walce o wolność Polski i Ziemi Krasnostawskiej pozostanie niezatarta – komentuje. (kg)