Uprawy pokryje fotowoltaika

Wkrótce dziesiątki hektarów pól w gminie Chełm mogą zostać pokryte panelami fotowoltaicznymi. Farmę w trzech miejscowościach planuje postawić PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna złożyła już do gminy Chełm wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla swojego przedsięwzięcia. Plan firmy zakłada budowę farmy fotowoltaicznej w Srebrzyszczach i Żółtańcach (o łącznej mocy prawie 100 MW).

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na lokowanie farm na wskazanych przez inwestora terenach. Chodzi o ok. 70 ha w Srebrzyszczu i ok. 20 ha w Żółtańcach – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Chełm.

Jednocześnie jeden z właścicieli pól w Stawie złożył do gminy wniosek o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, aby także na jego ziemi można było postawić elektrownię słoneczną. Nieoficjalnie wiadomo, że tam również stawianiem paneli zainteresowana jest PGE. Teren ma 60 ha i jest atrakcyjny, bo leży na dobrze nasłonecznionym zboczu Stawskiej Góry.

Niedawno pisaliśmy, że ogromna farma, o mocy aż 120 MW może stanąć w sąsiednim Sawinie. Jeden z tamtejszych rolników ma już zmianę w planie zagospodarowania dla swoich ziem i również wystąpił o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here