Uratowali przed eksplozją

Pogotowie energetyczne wyłączyło prąd w całej wsi, a strażacy ewakuowali w bezpieczne miejsce mieszkańców najbardziej zagrożonych wybuchem posesji. – Udało się – mówią z ulgą po zakończonej akcji.

W piątek (27 marca) około godz. 9:40 na stanowisko kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie dotarło zgłoszenie o pilnej interwencji w Kamieniu-Kolonii. Podczas prac ziemnych na niezamieszkałej posesji koparka uszkodziła rurę średniego przepływu gazu ziemnego (o średnicy 200 mm). Gaz pod ciśnieniem zaczął się wydobywać na powierzchnię i istniało olbrzymie zagrożenie, że jeśli zetknie się ze źródłem prądu, momentalnie dojdzie do eksplozji i katastrofy.

Pracownicy pogotowia gazowego przy współpracy ze strażakami jak najszybciej starali się opanować sytuację. Choć wiatr unosił gaz w stronę pustych pól, nie można było ryzykować, więc z dwóch gospodarstw położonych najbliżej miejsca awarii (w granicach od ok. 30 do 150 m) strażacy ewakuowali łącznie 10 osób. Następnie podali na miejsce wycieku rozproszone prądy wody. Po około 1,5 godz. akcję uznano za zakończoną sukcesem – mierniki gazu wykluczyły zagrożenie.

Na czas trwania akcji cała wieś była pozbawiona prądu. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here