Urodziny krasnostawskiej Mleczarni

3 maja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie stuknęło 106 lat. – Choć nie jest to okrągła rocznica, to i tak ją świętujemy. Mało która firma bowiem może pochwalić się ponad 100-letnią tradycją – czytamy na stronie OSM.

Początki krasnostawskiej Mleczarni były niezwykle skromne – ponad 40 rolników dostarczało do niej swoje mleko, a wszystkie urządzenia do produkcji miały napęd ręczny. Działalności Spółdzielni nie przerwała nawet II wojna światowa. – W 1957 roku powołano Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z siedzibą w Zażółkwi koło Krasnegostawu. Kolejne lata przyniosły inwestycje w nowe budynki produkcyjne. Powstały punkty skupu mleka – informuje Agnieszka Adamska z OSM Krasnystaw. Znaczącym krokiem (rok 1974) okazała się być budowa nowoczesnej proszkowni.

Dziesięć lat później oddano do użytku nowy zakład produkcyjny specjalizujący się w wytwarzaniu mleka spożywczego, masła oraz twarogu. Za sprawą zakupu nowoczesnych linii do produkcji, lata 1994-1996 zapoczątkowały ogromne zmiany przerobowe. – Dzięki temu marka OSM Krasnystaw stawała się coraz bardziej popularna. Koniec lat dziewięćdziesiątych stał się okresem dynamicznego rozwoju firmy. Podpisane kontrakty handlowe z hurtowniami i sieciami detalicznymi spowodowały, że produkty z Krasnegostawu stały się znane w całym kraju. W 2003 firma połączyła się z OSM w Lublinie a w 2004 roku z Zamojską Spółdzielnią Mleczarską – dodaje.

Dziś krasnostawska Mleczarnia to firma, która odbiera mleko od ponad 2000 dostawców ze wszystkich powiatów województwa lubelskiego, zatrudnia blisko 600 pracowników, przetwarza rocznie 160 mln litrów mleka i tym samym dynamicznie zwiększa swoje przychody. Największy producent branży mleczarskiej w regionie, jakim jest OSM Krasnystaw nieustannie inwestuje w swój rozwój. Wprowadza nowoczesne rozwiązania i technologie, które mają za zadanie udoskonalić wyroby i zapewnić ich najwyższą jakość.

Produkcja jest w całości zautomatyzowana: nowoczesne maszyny i komputery czuwają nad procesem przetwarzania mleka w produkty końcowe, które później trafiają na półki. – Dzięki temu pod względem produkcji i jakości naszych wyrobów, mieścimy się w pierwszej dziesiątce w kraju – zaznacza Adamska. 3 maja Spółdzielni stuknął 106 rok życia. – Choć nie jest to okrągła rocznica, to i tak ją świętujemy, mało która firma bowiem może pochwalić się ponad 100-letnią tradycją. Mamy świadomość, że nie byłoby jednak OSM Krasnystaw, gdyby nie nasi Klienci, czyli Wy, dlatego dziękujemy za Wasze wsparcie i wierność naszej marce – czytamy na Facebooku Mleczarni. (k)