Urodziny OSM

Choć trudno w to uwierzyć Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie funkcjonuje już od 107 lat. Swoje urodziny zakład obchodził na początku maja.

3 maja 1913 roku uruchomiona została spółdzielnia pod nazwą Stowarzyszenie Mleczarskie w Krasnymstawie. Tworzyło ją wówczas 75 osób. W ciągu pierwszego roku działalności rolnicy dostarczyli do niej 112 727 litrów mleka, a spółdzielnia wyrobiła 4586 kg masła. – W kolejnych latach prężnie się rozwijała – mówi Krzysztof Bortacki z OSM Krasnystaw.

– Nawet w czasach II wojny światowej spółdzielnia zrzeszała 2050 członków, którzy dysponowali 2090 krowami – dodaje. W latach 50. wszystkie spółdzielnie zostały upaństwowione, a 28 lipca 1957 roku krasnostawski zakład przyjął nazwę Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, która funkcjonuje do dziś.

– W 1974 r. uruchomiono nowoczesną proszkownię mleka o zdolności przerobowej 400 000 litrów mleka dziennie – informuje Bortacki. Lata 80-te to czas kolejnych unowocześnień. Oddano do użytku Zakład Miejski o zdolności przerobowej 240 tys. litrów mleka, odbiór mleka z nowoczesnymi tankowagami, linie pasteryzująco-ważące, linię ciągłej produkcji masła, nową twarożkarnię. W latach 90-tych utworzono galanterię produktów nabiałowych.

– OSM Krasnystaw dzisiaj to doświadczona firma, która łączy tradycję z nowoczesnością czerpiąca z darów natury. Od wielu pokoleń nasze wyroby cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków i nie tylko, a świadczą o tym liczne nagrody przyznawane przez konsumentów, jak i znawców żywności – zauważa Bortacki.

Marka Krasnystaw systematycznie klasyfikowana jest na wysokich pozycjach w rankingach najcenniejszych polskich marek. Przez lata przekonaliśmy się, że o jej sile stanowi przede wszystkim jakość produktów. – Dlatego codziennie, już od 107 lat, dokładamy starań, aby tę jakość utrzymać na najwyższym poziomie. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że wiele osób naszego wyrobu nie miało jeszcze okazji spróbować.

Doskonała pogoda i nadchodzące wielkimi krokami lato to najlepszy moment, aby zachęcić Polaków do zakupu kefiru czy zsiadłego mleka a może pysznej maślanki z OSM Krasnystaw. Nasze produkty zawierają aktywną mikroflorę, świetnie gaszą pragnienie i orzeźwiają w upalne dni oraz mają wysoką zawartość białka – podkreśla dr inż. Mirosław Fidecki, wiceprezes zarządu OSM Krasnystaw. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here