Urodziny Ruchu

Gminny Klub Sportowy „Ruch” Izbica w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji 7 sierpnia na stadionie sportowym w Izbicy odbyły się oficjalne uroczystości. Rozegrano towarzyski mecz pomiędzy reprezentacją Ruchu XX wieku i XXI wieku. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a w karnych wygrała ta pierwsza. W jubileuszu uczestniczyło wielu zaproszonych gości.

Uroczysta Gala Jubileuszowa odbyła się w amfiteatrze na stadionie w Izbicy. Licznie przybyłych gości powitał obecny prezes Ruchu Izbica, Paweł Zieliński. W obchodach 90-lecia klubu uczestniczyli m.in.: poseł na sejm RP – Teresa Hałas, starosta powiatu krasnostawskiego – Janusz Szpak, wójt gminy Izbica – Jerzy Lewczuk, prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy – Marcin Wojewoda wraz z przewodniczącą rady Nadzorczej banku – Marią Wójtowicz oraz liczną delegacją pracowników Banku, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniew Bartnik, prezes Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej – Anatol Obuch, prezes Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej – Stanisław Pryciuk, przewodnicząca rada gminy Izbica – Wioletta Niedźwiecka oraz radni. Na trybunach zasiedli byli i obecni piłkarze Ruchu, działacze, trenerzy i przyjaciele klubu. Nie zabrakło też licznie zgromadzonych mieszkańców Izbicy.


Z 90-letnią historią klubu zebranych zapoznała Agnieszka Kliszcz, przypominając początki jego powstania, najlepsze lata, gdy Ruch grał z największymi drużynami Lubelszczyzny aż po czasy współczesne. Następnie wręczono tytuły honorowych członków GKS Ruch Izbica wraz z pamiątkowymi medalami. Odznaczenia zostały nadane przez zarząd klubu najbardziej zasłużonym piłkarzom i działaczom. Otrzymali je: Karol Jerzy Babiarz, Mariusz Bartoń, Zbigniew Bartoń, Ryszard Bury, Marek Dołhan, Ryszard Horecki, Jerzy Fornek, Jerzy Kryłowicz, Andrzej Nizioł, Józef Pociennik, Tadeusz Rysak, Piotr Wójciuk, Marian Żyśko.
Podczas uroczystości prezes Zieliński i wiceprezes Mariusz Olech wręczyli podziękowania za „wysiłek, poświęcenie, zaangażowanie i serce włożone w rozwój Klubu”. Lista osób, które zostały wyróżnione była dość długa. Zarząd Klubu podziękował wszystkim byłym i obecnym piłkarzom, działaczom oraz wszystkim osobom zaangażowanym na rzecz rozwoju Klubu.
Po serii podziękowań i uścisków dłoni prezesów, głos zabrali zaproszenia goście. Wszyscy zgodnie wyrażali podziw dla długoletniej historii klubu, składali gratulacje i życzyli dalszych sukcesów. Były też urodzinowe prezenty: sportowe gadżety, koszulki dla drużyny młodzików oraz tak ważne dla klubu wsparcie finansowe od gminy Izbica i Banku Spółdzielczego w Izbicy.
Prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Bartnik przekazał dla Ruchu okazały pamiątkowy Puchar i proporczyk Związku, a szefowie ChOZPN i ZOZPN wręczyli okolicznościowe patery. Zarząd Klubu przy okazji Jubileuszu nie zapomniał o swoich długoletnich darczyńcach. Na ręce wójta Gminy Izbica, Jerzego Lewczuka oraz prezesa banku, Marcina Wojewody zostały przekazane okolicznościowe statuetki, dyplomy z podziękowaniami oraz jubileuszowe proporczyki i szaliki.
Na zakończenie uroczystej części jubileuszu prezes Paweł Zieliński podziękował wszystkim obecnym członkom Zarządu za ich wkład i pracę na rzecz klubu. Świętowanie 90-lat istnienia Ruchu nie mogło odbyć się bez meczu piłki nożnej. Sportowych emocji dostarczyły dwie drużyny. Pierwsza złożona z zawodników, grających w klubie z Izbicy w minionym stuleciu, druga z kolei z piłkarzy, którzy reprezentowali barwy Ruchu w XXI wieku. Reprezentację XX wieku prowadził trener Ryszard Bury, zaś druga drużyna grała pod wodzą Sławomira Kosiora. Spotkanie poprowadziła trójka sędziów w składzie: Anna Olech-Bartoń jako główna oraz Krzysztof Rękas i Tomasz Misztal. Początkowo mecz był zacięty, a w byłych piłkarzach odezwał się duch sportowej walki. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 1:1, a o zwycięstwie reprezentacji XX wieku zadecydowała seria rzutów karnych.
Po meczu rozpoczęła się biesiada. Przy stołach rozstawionych obok sceny był czas na rozmowę, wspomnienia, uśmiechy i zabawę. Punktualnie o 21.00. wszyscy zebrali się wokół sceny na multimedialną prezentację zdjęć ukazujących historię Ruchu. Kilkunastominutowy film przygotował Michał Gałka, który zgromadził pokaźną kolekcję archiwalnych fotografii od lat 20 do czasów obecnych. Na widowni rozległy się też piłkarskie przyśpiewki, dobrze znane z kibicom meczów. Ostatnim punktem programu był przepyszny tort urodzinowy i gromkie „100 lat”. Świętowanie 90-lecia trwało do późnych godzin nocnych. Były tańce, śpiewy i dużo dobrej zabawy.
Działacze Ruchu szczególne podziękowania składają: Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Izbicy wraz z pracownikami Banku za finansowe wsparcie organizacji Jubileuszu oraz Marcinowi i Małgorzacie Antoniak, Henrykowi Stećko za pomoc w organizacji obchodów.
Katarzyna Gałka