Urszulin liderem

Zarząd Województwa Lubelskiego zdecydował, które wnioski otrzymają dofinansowanie z PROW na budowę dróg lokalnych. Na liście znalazło się kilka inwestycji z powiatu włodawskiego. Niekwestionowanym liderem jest gmina Urszulin. Akceptację otrzymały aż cztery jej wnioski, a duże szanse na realizację ma też piąta inwestycja.

Zarząd Województwa Lubelskiego podał listę operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie na pewno otrzyma 128 najwyżej punktowanych wniosków, a około 20 kolejnych pozycji będzie miało szansę na realizację, gdy znajdą się oszczędności poprzetargowe. Niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o pozyskanie środków z PROW na budowę dróg lokalnych, jest w powiecie włodawskim gmina Urszulin. – Na pewno dostaniemy pieniądze na cztery inwestycje – mówi Tomasz Antoniuk, wójt gminy.

– Będzie to modernizacja istniejących dróg asfaltowych w miejscowościach Dębowiec, Zawadówka, Nowe Załucze i Przymiarki. Ponadto mamy szansę na dofinansowanie przebudowy ulic Modrzewiowej i Nowej, przy których znajdują się najważniejsze instytucje naszej gminy, bo wniosek ten znajduje się na wysokim miejscu listy. W sumie te pięć inwestycji kosztować będzie ok. 4,3 mln zł, z czego ok. 2,8 mln zł wyniesie dofinansowanie z PROW – wylicza wójt.
Z punktacji cieszy się też wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik, bo dwa z trzech złożonych przez reprezentowanego przez niego urząd wniosków znalazło się wysoko na liście. Dzięki temu gruntownie zmodernizowana zostanie droga gminna łącząca Siedliszcze z Rudką (koszt 1,7 mln zł, dofinansowanie 1,1 mln zł) oraz uliczki wokół kościoła w Woli Uhruskiej (koszt 1,4 mln zł, dofinansowanie 900 tys. zł). Akceptację uzyskały też 3 wnioski przygotowane przez włodawskie starostwo. Dostanie ono pieniądze na remont drogi w Hannie, drogi z Wereszczyna do Urszulina oraz drogi z Uhruska do Łukówka. Łączny koszt tych trzech zadań wyniesie ok. 4,3 mln zł przy dofinansowaniu wynoszącym ok. 2,6 mln zł.
Nowe drogi będzie miała też gmina Hańsk – w Rudce Łowieckiej i Bukowskim Lesie. Szanse na dofinansowanie, choć nikłe, mają też Wyryki. Ich wniosek zajmuje 150. miejsce na liście i czeka na wypracowanie tzw. oszczędności poprzetargowych. (bm)