Urzędnicy pobiorą odciski palców

Urzędnicy z chełmskiego ratusza mają już skaner linii papilarnych, za pomocą którego będą pobierać odciski palców od chełmian, składających wnioski o wydanie nowych dowodów z tzw. drugą cechą biometryczną, które mają być bezpieczniejsze w użytkowaniu.

To efekt dostosowań do unijnych wymogów. Nowe dowody osobiste zawierają odciski palców oraz podpis jego posiadacza. W związku z tym obowiązkiem urzędników zajmujących się wydawaniem dowodów będzie pobieranie odcisków palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego czytnika. W chełmskim ratuszu dysponują już takich sprzętem, a urzędnicy zostali przeszkoleni w zakresie jego obsługi.

Od 8 listopada br. będzie można składać wnioski o dowody osobiste z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli właśnie z odciskiem palców (wnioski można składać w Wydziale Ewidencji Ludności w Departamencie Obsługi Mieszkańców, ul. Pocztowa; budynek USC, wejście od strony parkingu).

Nowy dokument posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: potwierdza tożsamość, obywatelstwo, uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dotychczasowe funkcjonalności dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu), wydawanego od 4 marca 2019 r., pozostają te same – można go używać do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

Ale, jeśli ktoś ma nadal ważny dowód nie musi go wymieniać. Odciski palców nie są pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia i od tych osób, od których jest to fizycznie niemożliwe. Urzędnicy zapewniają, że odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie do celu wydania dowodu i automatycznie z niego usuwane w chwili odebrania dokumentu przez petenta lub, gdy nie odebrał on go w ciągu 90 dni od daty wydania. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here