Urzędnicy rozliczą PIT-y

Rewolucja w podatkach. Urzędy skarbowe mogą wypełniać PIT-y za podatnika. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na informację zwrotną.

Dla wielu zeznania podatkowe to czarna magia i bywa, że przy ich wypełnianiu korzystamy z pomocy członków rodziny, znajomych czy specjalistów z biur rachunkowych. Teraz nie będzie to już konieczne. W ubiegłą środę (15 marca) weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadziła znaczne ułatwienia. Najważniejsza ze zmian (dotycząca osób nieprowadzących działalności gospodarczej), to ta dotycząca możliwości rozliczania zeznań podatkowych przez urzędy skarbowe.
– Nowa regulacja dotyczy wyłącznie podatników uzyskujących dochody od płatników – tłumaczy Alicja Kupczyńska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie. – W praktyce wygląda to tak, że podatnik wysyła nam drogą elektroniczną wniosek PIT-WZ. Można zrobić to przez stronę Ministerstwa Finansów, a konkretnie przez Portal Podatkowy. Wniosek należy wypełnić – wpisać m.in. identyfikacyjne dane podatkowe, zaznaczyć, czy rozliczamy się indywidualnie czy z małżonkiem. System zapyta nas również o ulgi i chęć podarowania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Należy podać też adres e-mail, na który zostanie wysłane rozliczenie do akceptacji. Wniosek trzeba też podpisać – przez podpis elektroniczny, profil zaufany lub dane autoryzujące – czyli podanie kwoty przychodu uzyskanego w roku poprzednim.

Po 5 dniach roboczych od złożenia wniosku powinniśmy dostać informację, że urząd przygotował dokument. Można wówczas zaakceptować zeznanie lub je odrzucić. Mamy na to 7 dni. Jeśli tego nie zrobimy, to po upływie terminu składania PIT-ów wniosek zostanie zaakceptowany automatycznie. Jeśli wniosek odrzucimy, musimy złożyć go osobiście w urzędzie lub przez internet. Co ważne, jeśli podatnik wprowadzi złe dane – chodzi głównie o prawa do korzystania z ulg, to on ponosi odpowiedzialność, a nie urząd skarbowy.
– Informacje dotyczące kwot mamy od płatników, ale prawo do ulg wprowadzają już sami podatnicy. Co ważne wnioski o rozliczenie można składać jedynie przez 3 tygodnie, do 15 kwietnia – dodaje A. Kupczyńska.
Nowelizacja ustawy wprowadziła też ułatwienia w przekazywaniu 1 proc. podatku dla OPP przez emerytów, rencistów i osób rozliczających PIT 40.
– Do tej pory musieli oni wypełnić i złożyć całe zeznanie PIT. Teraz wystarczy, że wypełnią krótkie oświadczenie PIT-OP. Wystarczy wpisać w nim dane osobowe i nr KRS organizacji, której chcemy pomóc. Za rok 2016 oświadczanie można złożyć do 2 maja – dodaje A. Kupczyńska. (kw)

US zaprasza na Dzień Otwarty

Masz wątpliwości, zapytaj osobiście
W związku z trwającym okresem rozliczeniowym, 25 marca Urząd Skarbowy w Chełmie zaprasza na „Dzień Otwarty”. W godzinach od 9 do 13 pracownicy urzędu pomogą wypełnić formularz podatkowy, poinformują o obowiązujących ulgach i odliczeniach podatkowych, wyjaśnią jak rozliczyć dochody zagraniczne. Dodatkowo 27 i 28 kwietnia br. godziny pracy sali obsługi podatników Urzędu Skarbowego w Chełmie będą wydłużone do godz. 18.