Uszczknięta rezerwa kryzysowa

Radni gminy Kamień przeznaczyli pieniądze z rezerwy kryzysowej na zakup produktów niezbędnych do przyjęcia uchodźców w trzech gminnych świetlicach. Po obradach w świetlicy w Kamieniu zakwaterowano pierwszych potrzebujących z Ukrainy.

Sesję rady gminy zorganizowano w poniedziałek, 28 lutego w świetlicy wiejskiej w Kamieniu. Zaraz potem była ona przemeblowana. Wyniesiono stamtąd ławki, a w ich miejsce rozłożono łóżka i posłania dla uchodźców. Podczas sesji radni przyjęli zmiany budżetowe, m.in. przeznaczając 12 tys. zł z tzw. rezerwy kryzysowej na zakup środków czystości, środków medycznych, żywności dla uchodźców, którzy znaleźli tymczasowe zakwaterowanie w trzech wiejskich świetlicach w: Kamieniu (planowano 12 łóżek), Strachosławiu (20 łóżek), Pławanicach (18 łóżek).

– Musimy zakupić z naszych gminnych pieniędzy niezbędne rzeczy – mówił radnym Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. – Organizujemy zbiórkę, przyjmujemy dary. Możne je przywozić do gminy, a jeśli ktoś nie może sam ich dostarczyć, to prosimy o telefon, a nasi pracownicy je odbiorą. Niewykorzystane u nas rzeczy, przekażemy innym organizacjom. Na razie, z rezerwy na zakup środków niezbędnych na przyjęcie uchodźców przeznaczamy dwanaście tysięcy złotych.

Całej rezerwy nie możemy od razu wykorzystać, bo musimy coś zostawić na później. Życie jest nieprzewidywalne. Przygotowujemy na razie miejsca dla pięćdziesięciu uchodźców. Jeśli będzie potrzeba to przygotujemy ich więcej, także w innych mniejszych świetlicach, ale tam nie ma już tak dobrych warunków. Jednak zawsze to przecież dach nad głową. Zwracamy się też do właścicieli sklepów w naszej gminie o to, aby umożliwili mieszkańcom zakupienie produktów i przekazanie ich na rzecz uchodźców.

W ramach zmian budżetowych dołożono z gminnej kasy 40 tys. zł do oświaty. Urzędnicy tłumaczyli, że o tyle jest niższa subwencja oświatowa w porównaniu z ubiegłoroczną. Do gminnego budżetu wprowadzono 284 tys. zł dotacji na zakup laptopów dla 73 uczniów z tzw. rodzin popegeerowskich.

Wkrótce gmina ogłosi przetarg na dostawę tego sprzętu. Wójt Stocki odczytał radnym raport o stanie porządku i bezpieczeństwa w 2021 r., opracowany przez Komendę Miejską Policji w Chełmie. W ubiegłym roku odnotowano w gminie Kamień 48 przestępstw (o 4 więcej niż w 2020 r.), 196 wykroczeń (o 32 więcej niż w 2020 r.), wystawiono 127 mandatów karnych (o 50 więcej niż w 2020 r.), 34 kolizje drogowe (o 1 więcej niż w 2020 r.), 2 wypadki (o 1 mniej niż w 2020 r.). W ubiegłym roku było za to mniej interwencji policji – 399, podczas gdy w 2020 r. – 430.

W wyniku tych interwencji w 2021 r. 5 osób przewieziono do „izby wytrzeźwień” i sporządzono 3 niebieskie karty (w 2020 r. 10 niebieskich kart). Informację w tej sprawie radni przyjęli bez uwag. Wójt Stocki poinformował o podpisaniu umowy na przebudowę oczyszczalni ścieków przy ul. Szlacheckiej w Kamieniu. Inwestycja ta warta jest 3 mln 453 tys. zł i na jej realizację wykonawca ma 10 miesięcy od podpisania umowy. Wkrótce wyłoniony ma być dostawca busa, który będzie dowoził uczniów gminy do szkół. Do przetargu na to zadanie przystąpiło dwóch dostawców. Tańsza oferta opiewa na 344 tys. zł. Urzędnicy przygotowują też przetarg na zakup kruszywa na gminne drogi.

Walmex z kuratorem

Wójt Stocki poinformował też radnych, że w styczniu br. Sąd Rejonowy w Chełmie ustanowił kuratora do zastępowania w sądzie pozwanego Spółdzielczego Zakładu Usługowo-Produkcyjnego „Walmex” z siedzibą w Kamieniu. Chodzi o sprawę z powództwa gminy Kamień.

– To ułatwi nam dalsze procedury związane z odzyskaniem działki oraz budynków po Walmeksie – mówił wójt Stocki.

Przypomnijmy, że gmina od lat próbowała odzyskać zaległości podatkowe po byłej spółdzielni „Walmex” i przejąć działkę po bankrucie.

Wejść, nie dzwonić

Od 1 marca, po zniesieniu większości restrykcji w związku z epidemią Covid-19, w tym m.in. zalecanej w urzędach pracy zdalnej, Urząd Gminy Kamień przyjmuje już petentów bez żadnych ograniczeń. Interesanci, którzy zechcą załatwić w gminie formalności nie muszą już korzystać z zamontowanego przed wejściem dzwonka, aby zszedł do nich urzędnik. Mogą od razu wejść do urzędu i udać się bezpośrednio do konkretnego pokoju.

– Proszę jednak pamiętać, że nadal obowiązują maseczki i trzeba tego przestrzegać – mówi wójt Stocki.

Pomagają, jak mogą

W nocy z poniedziałku na wtorek pierwszą grupę uchodźców zakwaterowano w gminnych świetlicach. Po przenocowaniu część z nich udała się w dalszą drogę w głąb kraju, a na ich miejsce w kolejnych dniach przyjmowano następne grupy osób. Wielu mieszkańców włączyło się w zbiórkę i dostarczyło do urzędu gminy koce, żywność, ubrania i inne potrzebne rzeczy.

Mieszkańcy pozostawiali też zakupione dla uchodźców produkty w sklepach spożywczych w gminie tj.: Stokrotce i Kolibrze w Kamieniu, Lewiatanach w Kamieniu Kolonii i w Pławanicach oraz sklepie spożywczym w Strachosławiu. Zbiórka dla uchodźców prowadzona jest też w podstawówkach w Strachosławiu i w Kamieniu. W pomoc uchodźcom włączyło się też wielu darczyńców, wolontariuszy, w tym strażacy z OSP w Kamieniu i Czerniejowie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here