Uwierzyli i zaśpiewali

Warsztaty wokalne, koncerty i wielu wielbicieli muzyki gospel. Tak właśnie od 16 do 19 marca wyglądała lubelska Chatka Żaka. Festiwal Wiosna Gospel odbył się już po raz ósmy. Czterodniowe święto muzyki gospel to głównie warsztaty dla solistów i wokalistów.

Zajęcia prowadzili eksperci, m.in. Brian Fentress ze Stanów Zjednoczonych i Tula Lynch z Wielkiej Brytanii. Tula Lynch jest wokalistką kompozytorką i dyrygentką chórów. Jej przygoda z muzyką zaczęła się jeszcze w dzieciństwie. W wieku 3 lat była już członkiem chóru kościelnego. Z kolei drugi z instruktorów ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w nauczaniu i przekazywaniu wiedzy innym wokalistom i muzykom. Wychowywał się w Detroit, w otoczeniu rodziny duchownych i wokalistów. W roku 2014 uzyskał doktorat na Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury.
Impreza rozpoczęła się 16 marca warsztatami wokalnymi, które potrwały do 17 marca. Tego samego dnia w restauracji Incognito przy ul. Peowiaków uczestnicy warsztatów pochwalili się swoją pracą. Wstęp na koncert był wolny.
Od 18 do 19 marca miały miejsce XIV Warsztaty Gospel w Lublinie i warsztaty dla dzieci. Do zagranicznych instruktorów dołączyła Agnieszka Jagiełło. Dodatkowo w sobotę na scenie Chatki Żaka zgrała kapela Heaven Up. Do zespołu należą ludzie z całej Polski. W skład formacji wchodzą instrumentaliści i wokaliści znani już na scenie chrześcijańskiej. Grali z takimi artystami, jak np. Mieczysław Szcześniak, Stanisław Sojka i Michał Kobojek, znany z Varius Manx. Festiwal zakończył się w niedzielę koncertem finałowym, na który obowiązywały płatne bilety – ceny wahały się od 15 do 25 zł. Uczestnicy warsztatów gospel zaśpiewali 10 utworów.
Oprócz Lublina warsztaty gospel organizowane są m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Łodzi. Koszt udziału wynosił od 20 do 150 zł. Joanna Niećko

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej i sakralnej. Swoje początki miał w XIX wieku. Stworzyli go czarnoskórzy mieszkańcy USA. Dominuje tu wokal i teksty o chrześcijańskim charakterze, podejmujące tematy związane z wiarą w Boga. Samo słowo gospel oznacza dobrą nowinę o zbawieniu.