VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Chełmie

(24 października) W Szkole Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Chełmie. Obok szkoły organizatorem konkursu był Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie. Imprezę zrealizowano dzięki środkom przekazanym przez Urząd Miasta Chełm.

Do rywalizacji przystąpiło 42 uczniów z dziesięciu szkół z Chełma i powiatu chełmskiego. Zakres pytań obejmował pięć bloków tematycznych: wydarzenia z historii Chełma, zabytki, pomniki przyrody i parki na terenie miasta, wybitne postacie w dziejach Chełma oraz Chełm współczesny. Najwięcej drużyn (7) wystartowało w kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI. Zwyciężyła drużyna z Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Chełmie (opiekun Maria Olucha), wyprzedzając SKKT „Dreptak” przy ZS w Sawinie (op. Sławomir Korpysz) i SKKT „Traper” przy SP w Stawie (op. Agnieszka Oleszczuk-Stachel). Kolejne miejsca zajęły drużyny: KT „MłoDziK” przy MDK w Chełmie, SP nr 6 w Chełmie i SKKT przy SP w Czułczycach.

Indywidualnie najwięcej punktów zdobyli: Filip Teodorowicz, Dymitr Pawłowicz (PSSP), Michał Królikowski (Sawin), Błażej Kamiński (Staw) i Maja Wronowska (PSSP). Wśród uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych najwięcej punktów zdobyła drużyna SKKT „Traper” przy SP w Stawie, wyprzedzając KT „MłoDziK”, SKKT przy SP w Rudzie-Hucie i SKKT przy SP w Czułczycach. Indywidualnie czołowe miejsca zajęli: Hubert Linkiewicz (Staw), Patrycja Bielecka (Staw), Natalia Nafalska (Staw), Natalia Jarzynowska (MDK) i Martyna Sowa (MDK).

W klasyfikacji szkół średnich pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie (opiekun Krzysztof Opas), wyprzedzając IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie (opiekun Andrzej Kamiński) i Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie (opiekun Maria Olucha). W punktacji indywidualnej najlepsze wyniki uzyskali: Dariusz Szuper (ZSGiH), Bartosz Serej (IV LO), Karol Pilarski (IV LO) i Michał Kamiński (IV LO). Laureatom dyplomy i nagrody wręczyli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Andrzej Kosiniec oraz prezes Zarządu Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie Zbigniew Lubaszewski. (l)