W 2022 roku pobiegną po tartanie?

W przyszłym roku ma ruszyć budowa stadionu lekkoatletycznego przy II LO W Chełmie, pod warunkiem, że miasto dostanie ministerialne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Wniosek został złożony. Całe przedsięwzięcie opiewa na 8 mln zł.

Każda inwestycja wpływająca na poprawę bardzo ubogiej w porównaniu do innych miast bazy sportowej w Chełmie cieszy nie tylko sportowców, ale również kibiców. Pływacy z utęsknieniem czekają na zakończenie rozbudowy basenu przy Szkole Podstawowej nr 8. Przedstawiciele gier zespołowych nie mogą doczekać się wymiany parkietu w Miejskiej Hali Sportowej. Piłkarze, zarówno ci młodzi, jak i starsi, marzą o poprawie bazy treningowej, a przede wszystkim pełnowymiarowym boisku ze sztuczną nawierzchnią oraz stadionie piłkarskim z prawdziwego zdarzenia. Lekkoatleci natomiast chcieliby w końcu biegać po tartanie, a nie żużlowej bieżni.

Pływalnia przy SP nr 8 ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku. Na wakacje jest planowana wymiana nawierzchni w miejskiej hali, zaś co do piłkarskiego boiska i stadionu, na razie są plany ich budowy, ale na konkretne decyzje należy jeszcze poczekać. W przyszłym roku natomiast ma powstać stadion lekkoatletyczny. Prezydent Jakub Banaszek zdecydował, że zostanie on wybudowany w miejscu obecnego boiska sportowego przy II Liceum Ogólnokształcącym. Lokalizacja nie jest przypadkowa.

W Chełmie brakuje gruntów pod inwestycje, nawet te, dające nowe miejsca pracy. Dlatego przyległy do ogólniaka teren wydaje się idealnym miejscem na tego typu obiekt. Warunek powstania jego jest jeden. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu musi przyznać miastu 3 mln zł dofinansowania. Wniosek o przyznanie dotacji miasto złożyło w środę 31 marca.

Całe przedsięwzięcie opiewa na blisko 8 mln zł. Realizacja inwestycji jest planowana na 2022 rok. W przyszłorocznym budżecie miasto musi zabezpieczyć na nią około 5 mln zł.

Opracowany projekt zakłada budowę stadionu obejmującego tartanową czterotorową bieżnię okrężną o długości 400 m wraz z bieżnią prostą sześciotorową o długości 130 metrów. Powstaną również arena centralna, na której znajdą się m.in.: trawiaste boisko do piłki nożnej, rzutnia dyskiem, młotem, oszczepem i do pchnięcia kulą oraz skocznie do skoku o tyczce, wzwyż i w dal.

Obok bieżni zaprojektowano trybunę na 100 miejsc. Przewidziana również jest budowa kontenerów magazynowych na sprzęt sportowy. W ramach inwestycji zaplanowano też remont zaplecza szatniowo-sanitarnego w budynku II LO. Przebudowa obejmie m.in. wykonanie nowych posadzek, wymianę okładzin ściennych, urządzeń sanitarnych, instalacji grzewczej i elektrycznej, a także instalację tablic elektrycznych czy nowego oświetlenia LED.

Inwestycja, choć do jej powstania jeszcze daleko, już dziś cieszy chełmskich lekkoatletów, którzy czekają na nią od wielu lat. Mimo że biegają po żużlowej bieżni i trawie, osiągają dobre wyniki. Chełm, jako jedno z nielicznych miast w województwie lubelskim, nie ma tartanowej bieżni. Posiadają ją m.in. Lublin, Zamość, Biała Podlaska, Puławy a nawet – mniejsze niż Chełm – Krasnystaw i Rejowiec Fabryczny. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here