W bibliotece o diamentach

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się kolejne spotkanie z Wiesławem Krajewskim, który opowiadał o „Diamentach Namibii”.

Jak zauważył W. Krajewski, Namibia w Afryce to kraj niezwykły. Jest ponad 2,5 razy większy od Polski, a liczy sobie tylko 2,4 miliona mieszkańców. Namibia w miejscowym języku oznacza po prostu „miejsce, gdzie nic nie ma”. Kraj słynie z diamentów.

Ale te skarby to nie tylko szlachetne kamienie, ale niesamowita roślinność, Kanion Rzeki Rybnej (drugi pod względem wielkości na świecie), „Miasto Duchów” wcześniej zamieszkiwane przez poszukiwaczy diamentów, opustoszałe po wyczerpaniu złoża, a teraz powoli zasypywane przez burze piaskowe. Diamentem jest tez Park Narodowy Etoszy z różnorodną florą i fauną czy pustynia Namib z wydmami dochodzącymi do 220-230 metrów wysokości.

Niewątpliwie wyjątkowym diamentem jest największy na świecie meteoryt Hoba (ok. 3 m szerokości i ok. 1 m wysokości) waży ok. 50 ton. Znajduje się w tym samym miejscu od 80 tys. lat. Biblioteka zaprasza 12 kwietnia na „Noc Jurija”. Początek godz. 14.30. Wstęp wolny.