W gminie Chełm buduje się najwięcej

Mieszkańcy gminy Chełm od lat przodują w liczbie budowanych domów – w porównaniu do pozostałych gmin z powiatu chełmskiego. Ale to największa gmina okalająca miasto. Najmniej nowych inwestycji powstaje w najmniejszej Dubience.

33 proc. wszystkich ubiegłorocznych inwestycji w powiecie chełmskim (wyłączając miasto), które wymagały złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy zrealizowano na terenie gminy Chełm. Łącznie było ich 180. – Od lat ta gmina przoduje w ilości budów – przyznaje Marzena Pomiankiewicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Chełmie.

Skoro w największej gminie buduje się najwięcej, to nie trudno odgadnąć, że najmniej buduje się w najmniejszej gminie, czyli Dubience. W minionym roku z tej gminy wpłynęły do PINB tylko cztery zgłoszenia o zakończeniu inwestycji. A jak wypadają pozostałe samorządy? Drugie miejsce przypada Rejowcowi. Chociaż nie jest to druga, co do wielkości gmina w powiecie (jest nią Siedliszcze).

W 2021 roku do PINB wpłynęło aż 74 zgłoszeń z tej gminy. Kolejna była gmina Rejowiec Fabryczny (38), Sawin (35), Kamień (35), Wierzbica (32), miasto Rejowiec Fabryczny (30) Siedliszcze (26), Dorohusk (23). Pozostałe gminy nie przekroczyły dwudziestu zgłoszeń. W Żmudzi było 16, Rudzie-Hucie 15, Wojsławicach 13, Białopolu 12, Leśniowicach 5.

W tym samym roku w całym powiecie wystąpiono o 1253 prace budowlane niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę. – Najczęściej była to wymiana pokrycia dachowego, przebudowa obiektów, budowa przyłączy, rozbiórki a także budowy budynków gospodarczych – mówi M. Pomiankiewicz. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here