W jakich okolicznościach zginął torowy?

W miejscowości Karolinów, w gminie Ruda-Huta, w pobliżu stacji kolejowej Karolinówka, znajduje się grób dróżnika. Jest on otoczony metalowym ogrodzeniem, wewnątrz, na krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: Ludwik Skłodowski były torowy kolejowy stacji Chełm, żył lat 47, zmarł dnia 15 lipca 1915 r. Tu spoczywają zwłoki naszego ukochanego męża i ojca, poległego na swem posterunku od nieprzyjacielskiego szrapnela. Pokój jego zacnej duszy. Żona z dziećmi.


Przez ponad 100 lat grobem opiekują się okoliczni mieszkańcy, dzięki czemu zachowany został w bardzo dobrym stanie. Z napisu wynika, iż dróżnik zginął podczas rozgrywających się na tym terenie walk lub napaści nieprzyjaciela. Jednak okoliczności jego śmierci nie są znane.

Brak też bliższych informacji dotyczących rodziny zmarłego. Według relacji jednej z mieszkanek gminy Ruda-Huta, najprawdopodobniej rodzina wyjechała na zachód Polski. Być może jednak w okolicy mieszkają osoby, które znają historię torowego lub mają kontakt z jego potomkami i mogliby podzielić się swoją wiedzą. Osoby takie proszone są o kontakt z Biblioteką Publiczną Gminy Ruda-Huta pod numerem telefonu: 82 568 60 71. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here