W Korolówce międzynarodowo

Na początku września szkolne korytarze w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie rozbrzmiewały obcojęzycznym gwarem. W tej szkole gościli studenci-wolontariusze Ksenia Zorina z Rosji i Rohit Garg z Indii. Ich pobyt był możliwy ze względu na współpracę tej placówki z międzynarodową organizacją studencką AIESEC.

Prezentacje multimedialne, zajęcia warsztatowe i bezpośredni kontakt z wolontariuszami były znakomitą okazją do poznania specyfiki Rosji i Indii, ich kultury, geografii i życia codziennego a nawet języka. Uczniowie ćwiczyli bowiem najczęściej używane w obu krajach zwroty.
Po zajęciach w szkole goście integrowali się ze społecznością internatu. Zostały zorganizowane wspólne warsztaty kulinarne, w czasie których robiono pierogi, także ruskie. Okazało się, że rosyjskie pierogi są całkiem inne niż te, które zwykliśmy nazywać ruskimi. Pieczono też, a potem ze smakiem zajadano, pyszne ciasto śliwkowe. Ksenia i Rohit uczestniczyli również w zajęciach sportowych, z zaangażowaniem grali w tenisa stołowego i piłkarzyki.

Niezapomnianych przeżyć dostarczyła gościom wycieczka po okolicy. Wspólnie z młodzieżą zwiedzali między innymi kościół św. Ludwika, krypty, synagogę i cerkiew we Włodawie oraz monaster w Jabłecznej. Byli nad Jeziorem Białym, podziwiali też rzekę Bug przy granicy z Białorusią.
Uczestnictwo w projekcie było dla uczniów lekcją otwartości i tolerancji, okazją do poszerzenia horyzontów i zdobycia nowych doświadczeń. (p)